Yatırım yapmaya başla!

IMF, Batı Afrika’da Fransız Sömürge Para Birimi Reformunu Memnuniyetle Karşıladı

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Batı Afrika ülkelerinin aldığı para birimi kararını memnuniyetle karşıladı. Detaylar haberimizde;
IMF, Batı Afrika’da Fransız Sömürge Para Birimi Reformunu Memnuniyetle Karşıladı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Batı Afrika’da Fransız sömürgeciliğine bağlı olan ve uzun zamandır tartışılan para birimi kullanımının sonunu memnuniyetle karşıladı.

Cumartesi günü Abidjan’da düzenlenen bir basın toplantısında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Ouattara, Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği üyesi 8 ülkenin sömürge para birimi CFA farngı konusunda reform kararı aldığını açıkladı. Ülkelerin 1945’ten bu yana kullandıkları para birimini gelecek yıldan itibaren kullanmayacakları belirtildi.

Fildişi lideri Ouattara, 8 ülkenin Fransa Merkez Bankası ile teknik bağlarını keserek yeni para birimlerini kendilerinin yöneteceğini de söyledi.

ouattara 8 Afrika Ülkesi CPA Frangı Kullanmayacak Sömürge para biriminin yerine kullanılacak olan eco isimli para biriminin değerinin de euroya karşı sabitleneceği verilen bilgiler arasında yer aldı. Afrika ülkelerinin döviz rezervlerinin yüzde 50’sinin Fransa Merkez Bankası’nda tutulma şartını ortadan kaldıracak reform sonrasında Fransa’nın kriz durumunda garantör ülke konumunu sürdüreceği aktarıldı.

Uzmanlar hareketin, WAEMU devletlerini de içeren 15 üyeli Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu’nu (ECOWAS) yeni para birimini benimsemeye yönlendirebileceği üzerine görüş bildirdi.

Fildişi Sahili’ne yaptığı 3 günlük ziyareti sırasında Macron, reformun Afrika ile ilişkilerinde yeni bir sayfa yazmak için büyük bir adım olduğunu belirterek sömürgeciliği ağır bir hata olarak nitelendirdi.

Macron Fransız Sömürge Para Birimi Memnun Gelişmeler üzerine konuşan IMF Başkanı Kristalina Georgieva reformları memnuniyetle karşılayarak, bunu Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği ve Fransa arasındaki uzun süreli düzenlemelerin modernizasyonunda önemli bir adım olarak ifade etti.

Açıklanan tedbirlerin para politikası ve dış rezerv yönetiminin idaresinde WAEMU’nun kanıtlanmış siciline dayandığını kaydetti.

“Son yıllarda WAEMU düşük enflasyon ve yüksek ekonomik büyüme kaydetti, mali durumu iyileşti ve döviz rezervlerinin seviyesi arttı” diyen Georgieva, reformların euro ile sabit döviz kuru ve Fransa’dan sınırsız konvertibilite garantisi gibi bölgeye fayda sağlayan istikrar unsurlarını koruduğunu da sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum