Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başkanından Küresel Enflasyon ve Faiz için Açıklama!

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, enflasyon ve küresel merkez bankalarında sıkılaşma için iyimser konuşmadı.
IMF Başkanından Küresel Enflasyon ve Faiz için Açıklama!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel faiz oranlarının 2023 yılına kadar yükselmeye devam edeceği konusunda uyardı. Gerekçesininse tırmanan enflasyonu düşürmeye yönelik sıkışan para politikaları olduğunu dile getirdi.

Petrol gibi emtia fiyatlarının son aylarda dengelendiğini söylese de Georgieva bunun enflasyonun kontrol altına alınması nedeniyle değil, durgunluk risklerine yanıt olarak kaydedildiğini dile getirdi.

Georgieva’nın açıklamaları Bali’deki G-20 toplantısında geldi.

Merkez bankalarının enflasyonu kontrol etmek için adım attığını ve bunun bir öncelik olduğunu belirtti. Enflasyon beklentileri sağlam bir şekilde sabitlenene kadar sıkılaşma politikasına devam etmek zorunda kalacaklarını ekledi.

Sonuçta ABD’de enflasyon geçen ay yüzde 9.1 ile 40 yılın en yüksek seviyesini kaydetti ve bu durum Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından G-20’de “kabul edilemez derecede yüksek” olarak tanımlandı.

Georgieva da enflasyonu belirlemek için kullanılan birçok veride gecikme olsa da tüm işaretlerin, fiyatlardaki artışın henüz dizginlenmediğini gösterdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun kontrol altına alınmasının çok önemli olduğunu, aksi takdirde gelirlerin erozyona uğrayacağını ve dünyanın en fakir bölgelerini en sert şekilde vuracağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.