Paylaşım
in G+

IMF Başkanı Christine Lagarde’dan FED ve ABD Ekonomisi Yorumu!


 

IMF Başkanı Christine Lagarde, FED ve ABD'nin resesyona girme olasılığıyla ilgili görüş bildirdi. İşte detaylar;

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, FED ve ABD ekonomisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Lagarde CNBC’ye verdiği röportajda, son dönemde yaşanan finansal dalgalanmalara ve mevcut belirsizliklere rağmen yakın vadede ABD’de resesyon öngörmediğini söyledi.

ABD’de resesyon olmayacağına dair görüş bildirenler arasına katılan Lagarde, bununla birlikte ABD ekonomisine yönelik 2019 büyüme beklentilerinin hala güçlü olduğunu kaydetti. Huawei CFO’sunun tutuklanması ile giderek endişe verici bir hal alan ticaret savaşı konusuna da değinen Lagarde, piyasaların sabırsız ve borsadaki kayıpların abartılı olduğunu yönünde görüş bildirdi.

Teknoloji transferleri ve fikri mülkiyet hakları gibi konular üzerinde kısa sürede anlaşmaya varmanın zor olduğunu söyleyerek de birçok uzmanın yorumuyla örtüştü.

IMF Başkanı Christine Lagarde Ticaret Savaşı Yorumu Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimin kısa vadede sona ermeyeceğini öngören Lagarde, yine de G-20 Liderler Zirvesi’nden çıkan 90 günlük ateşkes kararının müzakerelerde yol kat etmek için işe yarayacağını dile getirdi. Küresel piyasalara ilişkin de volatilitenin, ticaretle alakalı gölgelerin, para politikası sıkılaşmalarının, dalgalı yükselen piyasaların varlığına rağmen büyüme tahminlerin devam ettiğini vurguladı.

ABD’deki verim eğrisinin tersine dönmeye başlamasının bir resesyonu ifade edip etmediğiyle ilgili soruya ise açıkça “hayır” diyerek cevap verdi.

Lagarde ABD Resesyon Öngörmedi“Önümüzdeki yıl ABD için hala güçlü bir büyüme tahminimiz var” sözleriyle de kısa vadede resesyon öngören uzmanların aksi yönde yorum yaptı. FED’in para politikasına yönelik soruları üzerine ise FED’in alacağı kararların verilere bağlı olacağını ve muhtemelen faiz artırımlarını yavaşlatacağını söyleyerek yanıt verdi.

Bu noktada, akıllara FED’in bir artırım daha yapmasının ABD’yi resesyona sürükleyebileceği şeklindeki yorumlar geldi. Geçtiğimiz haftalarda çıkan haberlerde, Rabobank’ın kıdemli sabit gelir stratejisti Lyn Graham-Taylor Trump’ın FED’le ilgili önemli bir noktaya değinmiş olabileceğini söylemiş ve; “FED’in bu yolu izleyerek nihayetinde ABD’yi durgunluğa sürükleyeceğini düşünüyoruz” demişti.

Ayriyeten Trump’ın FED eleştirileri tüm dünyada yankı uyandırırken IMF Başkanı Christine Lagarde’nin Jerome Powell’ı savunduğu hatırlatıldı. Trump’ın “FED kafayı yedi” sözlerine karşılık Powell’ın delilikle bağdaştırılamayacağını söyleyen Lagarde, hem FED başkanının hem de kurul üyelerinin kararlarını hakiki bilgilere dayanarak verdiğini açıklamıştı.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı