Yatırım yapmaya başla!

IMF Başkanı’ndan Küresel Ekonomi için “Kara Bulut” Uyarısı!

IMF Başkanı Lagarde, küresel ekonominin gittikçe daha karardığını ve Nisan ayında yaptığı olumsuz görüşlerini sürdürdüğünü belirtti.
IMF Başkanı’ndan Küresel Ekonomi için “Kara Bulut” Uyarısı!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, global ekonominin günden güne karardığını söyledi. Küresel ekonomide gidişata ilişkin olumsuz görüşlerini sürdüren Lagarde, altı ay önce ufukta görünmeye başlayan kara bulutların günden güne daha da karardığını ifade etti.

IMF Başkanı, Nisan ayında yaptığı bir konuşmada küresel ekonominin ufkunda karanlık bulutların biriktiğini belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın G7 sonuç bildirgesinden çekilmesiyle yaşanan diplomatik kriz hakkındaki görüşlerini paylaşan Lagarde, ülkeler arasında görülen güvensizlikler için “en karanlık bulut” ifadesini kullandı. Global ekonomi hakkında önümüzdeki dönemlerde durumun iç açıcı olmadığını vurgulayan Lagarde, 2018 ve 2019 yılı için büyüme tahminini %3,9 olarak açıkladı.

Geçtiğimiz ay yapılan açıklamada ise gelişmiş ülkelerin IMF’ye olan borcunun II. Dünya Savaşı sonrasından bile daha yüksek seviyede olduğu belirtilmişti.

IMF Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde de önemli bir uyarıda bulunmuştu. Yüksek borçlanma nedeniyle oluşan bütçe risklerinin önemli bir tehdit olduğunu, gelişmiş ülkelerdeki borç düzeyinin İkinci Dünya Savaşı sonrasından bile daha yüksek olduğunu söylemişti. Yeni gümrük vergilerinin sunulmasıyla da küresel ticaretin olumsuz şekilde etkileneceğini ifade etmişti.

BM Küresel Yatırım Raporu’nda, ABD’nin birçok ülkeyi hedef alan ek gümrük vergileri nedeniyle yükselen ticaret geriliminin olası sonuçları değerlendirildi.

Söz konusu rapora göre; ticaret gerilimi dünya çapındaki şirketlerin uzun vadeli sınır ötesi yatırımlarını aşağı çekiyor. Dünya genelinde doğrudan yabancı yatırımlar 2017 yılında %23 düşerken, yeni bir toparlanma beklenmediği ifade edildi.

BM raporuna göre; geçen yıl dünya genelinde doğrudan yabancı yatırımlar 1,43 trilyon dolar geriledi. Yatırımlarda yaşanan gerilemenin kısmen sınır ötesi satın ama ve birleşmelerin değerindeki düşüşten kaynaklandığı ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum