Yatırım yapmaya başla!

IMF Başkanı Kaşıkçı’nın Akıbetinin Belirsizliği ile Çöldeki Davos’a Katılmaktan Vazgeçti

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkındaki soruların cevap bulamaması ile 23- 25 Ekim tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Çöldeki Davos'a katılmaktan vazgeçen isimlere şimdi de IMF Başkanı eklendi.
IMF Başkanı Kaşıkçı’nın Akıbetinin Belirsizliği ile Çöldeki Davos’a Katılmaktan Vazgeçti

2 Ekim günü Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili her gün yeni bir gelişme yaşanırken, akıbeti hakkındaki belirsizlik de devam ediyor. Günlerdir kendisinden haber alınamayan ve öldürüldü iddiasının güçlendiği Suudi gazeteci hakkında son olarak cinayete kurban gittiği ve bedeninin parçalara ayrıldığı öne sürüldü.

Yetkililerin yaptığı açıklamada polisin konsolosluk binasında yaptığı aramada Suudi gazetecinin öldürüldüğüne dair kesin kanıt bulunduğu ifade edildi. Kaçıkçı hakkındaki belirsizliğin devam etmesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Geleceğe Yatırım Girişimi (Fll) konferansında katılmaktan vazgeçen kişi sayısının artmasına neden oldu.

Kaşıkçı olayı ile ilgili dehşete düşmesine rağmen Çöldeki Davos’a katılacağını açıklayan IMF Başkanı, bu kararından vazgeçtiğini duyurdu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolması konusunda dehşete düştüğünü fakat Suudi Arabistan’da yapılacak olan ve Çöldeki Davos olarak adlandırılan konferansa katılacağını bildirmişti. Fakat son gelen habere göre Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne dair şüphelerin güçlenmesinin ardından Riyad’da yapılacak olan Fll konferansından çekileceğini duyurdu. Yapılan açıklamada; IMF Başkanı Christine Lagarde’nin planlanan Ortadoğu ziyaretini ertelediği bildirildi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya ne olduğu sorularının netlik kazanmaması sebebiyle, birçok kişi söz konusu konferansa katılmayacağını açıklamıştı.

Lagarde Çöldeki Davos’a katılmayacağını açıklayan son isim olurken, ondan önce; ABD’nin en büyük finansal kuruluşlarından Chase’in Üst Yöneticisi (CEO) Jamie Dimon, Blackrock’un CEO’su Larry Fink, Blackstone’un CEO’su Stephen Schwarzman, Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi, Ford’un Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, AOL’nin kurucusu Steve Case, Viacom’un CEO’su Bob Bakish, Google’ın eski yöneticilerinden Kai-Fu Lee, Google Cloud’ın CEO’su Diane Greene ve Londra Borsası CEO’su David Schwimmer 23 – 25 Ekim’de Riyad’da düzenlenmesi planlanan konferansa katılmayacaklarını açıklamıştı.

New York Times, CNN ve CNBC gibi bazı basın kuruluşları ise konferanstan sponsorluklarını çektiklerini duyurdu.

Bu isimlere ek olarak Financial Times, Huffington Post ve Bloomberg desteğini çektiklerini açıklayan kuruluşlar olurken; The Economist dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Zanny Minton Beddoes ve Los Angeles Times gazetesinin sahibi Patrick Soon-Shiong da konferansa katılmayacaklarını açıkladı. Katılımcı sayısının bu şekilde azalmasının ve Kaçıkçı hakkında şüphelerin devam etmesinin ardından Prens Selman tarafından düzenlenecek olan konferansın yapılıp yapılmayacağı ise merakla bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Prens Selman ile Kaşıkçı hakkında bir telefon görüşmesi yaptıklarını söyledi.

Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın konu hakkında bilgisi olmadığını söylediğini belirterek; “Az önce Suudi Arabistan Veliahtı ile konuştum ve Türkiye’deki konsolosluk binasında olup bitenle ilgili hiçbir bilgisi olmadığını söyledi. Bin Selman, telefon görüşmesi sırasında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile birlikteydi. Bu konudaki soruşturmayı tamamlamak için hızlıca ilerleteceğini söyledi. Cevaplar kısa süre içinde gelecek.” sözlerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum