Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Avrupa’da Artan Enerji Faturalarını Tüketiciler Üstlenmeli

IMF, Avrupa’da artan enerji fiyatlarına atıfta bulunarak, tasarrufun teşvik edilmesi gerektiğini açıkladı.
IMF: Avrupa’da Artan Enerji Faturalarını Tüketiciler Üstlenmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve küresel bazda artan enflasyon, enerji fiyatlarında yukarı yönlü bir hareketi beraberinde getiriyor. Özellikle Avrupa’da enerji krizine dair endişelerde artış görülüyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa hükümetlerini kötüleşen enerji krizine karşı geniş tabanlı finansal destek sağlayarak müdahale etmeye karşı uyardı.

Kurum bunun yerine tüketicilerin, enerji tasarrufunu teşvik etme adına yüksek fiyatların yükünü taşıması gerektiğini bildirdi.

IMF: Tüketicinin Korunması Ekonomiye Zarar Verebilir

Hükümetlerin hedeflenen destekle savunmasız haneleri korumaya çalışması gerektiği belirtildi. IMF mevcut politika ile tüm tüketicilerin korunmasının mümkün olmadığını ve bunun Avrupa ülkelerindeki ekonomiye zarar vereceğini belirtti.

IMF, Avrupa ülkelerinin enerji tasarrufunu ve fosil yakıtlara geçişi teşvik etmek için maliyetlerdeki artışın son kullanıcıya yansıtılması gerektiğini savunuyor.

GCM Yatırım Banner

Avrupalı ​​politika yapıcılar bugüne kadar, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve artan arz sonrasında kıta genelinde yükselen enerji maliyetlerinin etkisini azaltmak için kapsamlı fiyat kontrolleri, sübvansiyonlar ve vergi indirimleri getirdiler.

IMF bu tür bir desteğin dar görüşlü olduğunu ve ülkelerdeki gayri safi yurtiçi hasılanın artmasına neden olacağını belirtti. Raporda baskıcı politikanın, küresel enerji talebini ve fiyatlarını artıracağına yer verildi.

‘Yalnızca Yoksul Haneler Desteklenmeli’

IMF, politika yapıcıların geniş tabanlı önlemlerden kararlı bir şekilde hedefli yardım politikalarına geçmeleri gerektiğini, yüksek fiyatlara karşı yoksul haneleri desteklemeleri gerektiğini söyledi. İspanya ve Almanya’nın aralarında olduğu bazı ülkeler, enerji krizine karşı çeşitli kısıtlama kararları alıyor.

IMF’in raporuna benzer bir açıklama geçtiğimiz gün Birleşmiş Milletler tarafından yapıldı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, hükümetleri haksız petrol ve gaz kazançlarına karşı vergilendirme yapmaya çağırmıştı.

Guterres petrol ve gaz şirketlerinin yoksul insanların ve toplulukların sırtından rekor kar elde etmesinin ahlak dışı olduğunu söylemişti. 2022′nin ilk çeyreğinde, enerji şirketlerinden gelen fonların savunmasız toplulukları desteklemek için yönlendirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.