Yatırım yapmaya başla!

IMF: Avrupa Ekonomisi 2013’ten Bu Yana En Düşük Oranda Büyüyecek!

Uluslararası Para Fonu (IMF) büyüme ile ilgili kötümser bir yorum daha yaptı ve Avrupa ekonomisinin 6 yılın en düşük büyümesini kaydedeceğini söyledi.
IMF: Avrupa Ekonomisi 2013’ten Bu Yana En Düşük Oranda Büyüyecek!

IMF; Avrupa’nın yıllık gayri safi yurt içi hasılalarının 2013 yılından bu yana en düşük oranda artacağını tahmin etti. Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda IMF, kıtadaki reel GSYİH’in 2020’de yüzde 1,8’e yükselmesinden önce 2018 yılındaki yüzde 2,3 seviyesinden yüzde 1,4 oranına kadar gerileyeceğini belirtti.

Euro Bölgesi GSYİH, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde, önceki dönemin hızına göre yüzde 0,2 arttı. 2018 yılındaki aynı çeyreğe kıyasla Euro bölgesi yüzde 1,1 yükselirken, 2013 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana en büyük yıllık büyüme oranını oluşturdu. Mart ayında Avrupa Merkez Bankası, 2019 GSYİH tahminini yüzde 1,7’den yüzde 1,1’e düşürmüştü.

Kıtanın en gelişmiş ekonomilerinde küresel talepte öngörülen yükselişin etkisiyle 2019’da yüzde 1,3’ten 2020’de yüzde 1,5’e tırmanarak, toparlanmanın daha mütevazi olması bekleniyor. Buna rağmen IMF, küresel ticarette toparlanma ihtimalinin altı ya öncesindeki kadar güçlü olmadığını belirtiyor.

Güçsüzlük Nedenleri Devam Edebilir

Güçsüzlük Nedenleri Devam EdebilirWashington merkezli örgüt, gelişmiş Avrupa için imalat ve ticarette güçsüzlüğe yol açan aynı güçlerin devam etmesinin muhtemel olduğunu da öngörüyor.

Raporda, “Asya’nın sermaye harcaması ve dayanıklı tüketim mallarının yavaşlaması, bölge büyük miktarda sermaye malları ve nakliye ekipmanı ihracatçısı olduğundan, Avrupa’nın ihracat ve büyümesine ağırlık vermeye devam edecektir. ABD’deki sağlam talep artışı hafifletici bir faktör olmuştur. Ancak ABD’nin büyümesinin güçlü hızından kolaylaşması bekleniyor,” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca raporda, otomotiv sektörünün doygunluk belirtileri ve Çin, emisyon standartlarının sıkılaştırılması, elektrikli araçlara doğru değişen tüketici duyarlılığı ile büyümeye devam edebileceği belirtiliyor. Bunun, Almanya ve Slovakya için özellikle olumsuz bir etkiye sahip olacağı da söylendi.

Ticaret savaşı ve Brexit ile ilgili belirsizlikle birleşen sanayi ve ticaret yavaşlaması ve yatırımcıların jeopolitik rüzgarlar üzerinde titreyen bazı ülkelerdeki sabit yatırımları etkilemeye başladığına dikkat çekti.

Buna rağmen özel tüketim ve kıtadaki hizmetler sektörü, çalkantılı dış ortamın neden olduğu zayıflığın bir kısmının dengelenmesine yardımcı olan güçlü iş gücü piyasalarının desteğiyle esnekliğini korumuştur.

Bununla birlikte raporda, Avrupa’nın üretim ve ticaretinin önemli ölçüde zayıflığı sonucuna varıldı. Raporda, “İç talepte, özellikle yatırımda bazı yumuşaklık belirtileri ortaya çıktı. Hizmetler ve tüketim şu ana kadar dayanıklıydı, ancak dirençlerinin sürekliliği iş gücü piyasalarındaki gelişmelere bağlı olacaktır,” ifadelerine yer verildi.

Gelişmekte Olan Avrupa

Gelişmekte Olan AvrupaManşet rakamları, IMF’nin Nisan ayındaki Dünya Ekonomik Görünümü ile geniş ölçüde aynı çizgide olsa da ülke grupları arasında temel farklılıklar ve revizyonlar var.

Gelişmiş Avrupa projeksiyonları, hem 2019 hem de 2020 yıllarında yüzde 0,1 oranında düşürülmüş ve Almanya gibi imalat sanayi ekonomilerinde daha büyük revizyonlar yaşanırken, gelişmekte olan Avrupa’da beklenen büyüme sırasıyla 0,5 ve 0,2 puan olarak revize edilmiştir.

Mesela Türkiye’nin büyümesinin 2019 yılında yüzde 0,2’den ekonomik stresler azaldıkça 2020’de yüzde 3’e yükselmesi beklenmektedir. Raporda, “Türkiye’de yukarı doğru yapılan büyük büyüme revizyonları, yılın ilk yarısında beklenenden daha iyi bir dönüşü yansıtıyor,” dendi.

Türkiye’de bu yıl durgunluk yaşanıyor, ancak genişleyici maliye politikası, devlet bankalarından kredi genişlemesi ve para politikasının gevşemesi üzerine büyümeye yeniden dönüş yapıyor.

Bu arada, planlanan ulusal projeler başarılı bir şekilde uygulandığı sürece, Rusya’daki büyümenin 2019 yılında yüzde 1,1’den 2020’de yüzde 1,9’a yükselmesi beklenmektedir.

Diğer gelişmekte olan Avrupa ekonomilerindeki büyümenin, kıtadaki daha gelişmiş ekonomilerdeki yavaşlamadan ve kapasiteyi aştıktan sonra doğal olarak daralan doğal büyüme sürecinden kaynaklanan büyümeleri nedeniyle 2019 ve 2020’de sırasıyla yüzde 3,7 ve yüzde 3,1 düzeyinde olacağı tahmin edilmektedir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum