Yatırım yapmaya başla!

IMF Avrupa Büyüme Tahminini Dış Karışıklık Nedeniyle Düşürdü!

Avrupa için 2018 ve 2019 büyüme tahminlerini düşüren IMF, bugünkü açıklamasında dış ortamın daha az destekleyici hale geldiğini ve 2019’da daha da zayıflamasını beklediklerini belirtti.
IMF Avrupa Büyüme Tahminini Dış Karışıklık Nedeniyle Düşürdü!

Avrupa’nın büyüme beklentilerinin daha sıkı mali koşullar ve ticaret gerilimleriyle daha çalkantılı bir dış çevreye karşı risk altında olduğunu kaydeden Uluslararası Para Fonu, Avrupa Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye ekonomisi için büyüme tahminiyle de dikkat çekti. Zira bu yıl yüzde 3.5 olarak belirttiği Türkiye ekonomisinde büyüme oranının 2019 yılında yüzde 0.4’e gerileyeceğini ve 2020 yılında yüzde 2.6’ya toparlanacağını bildirdi.

Türkiye ekonomisinin 2020’de yüzde 2.6’ya toparlamadan önce yüzde 3.5’ten yüzde 0.4’e kadar gerilemesini ise zayıf lira ve yüksek borçlanma maliyetleri gibi faktörlere bağladı.

IMF Türkiye Büyüme Tahminini Düşürdü!Uluslararası Para Fonu’nun bugünkü raporunda, Avrupa’nın büyüme beklentilerinin daha sıkı mali koşullar ve ticaret gerilimleriyle daha çalkantılı bir dış çevre yüzünden tehdit altında olduğunu duyurması da manşetlerdeki yerini aldı. Avrupa için 2018 ve 2019 büyüme tahminlerini düşüren IMF konuyla ilgili; “hassas durumda olan gelişen piyasa ekonomilerindeki sıkı mali koşullar ve olgunlaşan konjonktör dalgalanmaları da eylem üzerinde baskı yaratıyor” ifadelerini kullandı.

Buna göre 2017’de 2.8 olan büyümenin, 2018’de yüzde 2.3’e ve 2019’da yüzde 1.9’a gerileyeceği öngörüldü.

IMF Avrupa Büyüme Tahminini Düşürdü!En son tahminde oranların, IMF’nin Avrupa için yayınladığı Mayıs ayındaki son bölgesel görünüm raporuna göre kayda değer seviyede düşürüldüğü görüldü. Bu raporda, 2018 için büyüme tahmini yüzde 2.6, 2019’da ise yüzde 2.2 olarak belirlenmişti. Ancak Mayıs’taki son yükselme tahmininden bu yana ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi artmış, küresel mali koşullar sıkılaştırılmış, Avrupa’da siyasi karışıklıklar yaşanmış, Brexit belirsizliği devam etmiş ve benzeri pek çok olumsuzluk yaşanmıştı.

IMF de son raporunda; “kısa vadede, yükselen ticaret gerilimleri ve küresel mali koşullardaki keskin sıkılaşma yatırımı baltalayıp büyüme üzerinde baskı yaratabilir” dedi.

IMF Avrupa Büyüme Tahminini Düşürdü!İlaveten IMF, anlaşmasız bir Brexit’in de Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’nin geri kalanının büyümesi üzerinde negatif etkiler yaratabileceğini kaydetti. Raporun, Avrupa Komisyonu’nun euro bölgesindeki 19 ülkenin büyümesinin birbirine bağlı pek çok aşağı yönlü risk nedeniyle yavaşlayabileceği şeklindeki açıklamasının ardından gelmesine de vurgu yapıldı. Avrupa Komisyonu’nun da IMF gibi 2019’da yüzde 1.9 ve 2020’de yüzde 1.7 oranında büyüme beklediği bilgisi de paylaşıldı.

Tüm bunların yanında IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm raporunda küresel büyüme tahmini düşürdüğü de dile getirildi. Uluslararası Para Fonu buna göre 2018 ve 2019 için küresel büyüme tahminini önceki tahminlerinden 0.2 puan azaltarak yüzde 3.7’ye çekti. Ayriyeten fon her zamanki gibi Avrupa ülkelerinin yapısal reformları uygulamak ve mali politikayı yeniden inşa etmek için sunulan potansiyelin üzerinde büyüme fırsatının avantajını kullanmaları gerektiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum