Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Asya’nın Kararan Büyüme Görünümü Konusunda Uyardı

IMF, Asya ülkelerinin kararan büyüme görünümleri konusunda uyardı.
IMF Asya’nın Kararan Büyüme Görünümü Konusunda Uyardı
Yorum

Uluslararası Para Fonu, ABD-Çin ticaret savaşı ve Çin’deki talebin yavaşlamasının dünyanın en hızlı büyüyen bölgesine zarar verirken Asya ülkelerinin ekonomik görünümleri için yüksek risklerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Salı günü Dünya Ekonomik Görünüm raporunu yayınlayan IMF, Asya-Pasifik bölgesi için ekonomik büyüme tahminini bu yıl için yüzde 5.0’e ve 2020 için yüzde 5.1’e düşürdü ki rakamlar, küresel krizden bu yana en yavaş hızı temsil ediyordu.

IMF’nin Asya ve Pasifik bölümünün direktörü Changyong Rhee, IMF ile Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarında revizyonla ilgili olarak şu şekilde açıklama yaptı:

IMF Direktörü Açıklama “Büyük ticaret ortaklarındaki küresel politika belirsizliği ve büyüme hızındaki olumsuzluklar; imalat, yatırım, ticaret ve büyüme üzerinde çok etkili oluyor.” Bölgedeki politika yapıcılara büyümeyi teşvik etmek için yakın vadeli mali ve parasal politika adımlarına odaklanma çağrısında bulunan Changyong Rhee; risklerin aşağı yönlü meyilli olduğunu dile getirdi.

Ayrıca ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimlerindeki yoğunlaşmanın, güvene ve finansal piyasalara daha da yük olabileceğini, böylece ticareti, yatırımı ve büyümeyi zayıflatacağını aktardı.

İlaveten pek çok Asya ülkesi Çin’e yakından bağlı tedarik zincirlerine sahip olduğu için Çin’in ekonomik büyümesinde beklenenden daha hızlı bir yavaşlamanın da bölgede olumsuz yan etkilere yol
açabileceğini öne sürdü.

Sonuçta IMF, Çin’in büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 6.1’e ve 2020 için yüzde 5.8’e çekmiş, gerekçe olarak da ticaret anlaşmazlığından kaynaklanan etkiye ve aşırı borcu ele almak için daha sıkı düzenlemelere işaret etmişti.

Bu arada aynı raporda IMF, 2019 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 3’e düşürürken, Türkiye için beklentisini yüzde 0.2’ye yükseltti. Önceki raporunda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2.5 oranında daralacağını söyleyen IMF, yeni raporunda yüzde 0.2 büyüme tahminiyle dikkat çekti. 2020 beklentisini ise yüzde 2.5’ten yüzde 3’e yükseltti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu