Yatırım yapmaya başla!

IMF, Asya için 2019-2020 Büyüme Görünümünü Düşürdü

Uluslararası Para Fonu, Asya'nın büyük ekonomilerinin beklenenden çok yavaşlayacağını öngördü.
IMF, Asya için 2019-2020 Büyüme Görünümünü Düşürdü

Uluslararası Para Fonu’nun son tahminlerine göre, Asya genelinde ekonomik büyümenin beklenenden daha yavaş olması bekleniyor.

Çarşamba günü yayınlanan Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda IMF, Asya’daki büyümenin 2019’da yüzde 5 ve 2020’de yüzde 5.1 olabileceğini, bunun Nisan öngörülerinden yüzde 0.4 ve yüzde 0.3 daha düşük olduğunu kaydetti.

Beklenenden daha fazla yavaşlaması öngörülen en büyük darbeyi alan Asya ekonomileri arasında Hong Kong’un bu yıl yüzde 0.3 ve 2020’de yüzde 1.5 büyüyebileceği söylendi.

IMF, Hong Kong için 2019-2020 Büyüme Görünümünü DüşürdüYeni öngörüler, fonun ilk tahminlerinden sırasıyla yüzde 2.4 ve yüzde 1.5 daha düşük geldi. Şehrin lideri Carrie Lam, bu ay Hong Kong’un teknik bir resesyona girdiğini söylemişti. Raporda Hong Kong’daki huzursuzluk, bölgeyi etkileyebilecek tek bir risk olarak belirlendi. “Örneğin Hong Kong’daki sosyopolitik durumun kötüye gitmesi, bölgedeki ve ötesindeki diğer ülkelere ekonomik yayılmalara neden olabilir.” dendi.

IMF’nin raporuna göre, Güney Kore’deki büyüme bu yıl yüzde 2’ye, 2020’de ise yüzde 2.2’ye düşebilirdi ki her iki rakam da tahminlerden yüzde 0.6 aşağıdaydı.

IMF, Güney Kore Büyüme Tahmin Düşürdü Singapur’un ekonomisi bu yıl yüzde 0.5 ve 2020’de yüzde 1 büyüyebilirdi ki rakamlar önceki tahminlerden sırasıyla yüzde 1.8 ve yüzde 1.4 düşüktü. Bölgedeki faaliyet, özellikle imalat sektöründeki faaliyet darbe almıştı. Yeni Zelanda için 2019 tahmini yüzde 2.5 ve 2020 tahmini yüzde 2.7 iken, sadece 2020 tahmininin öncekinden yüzde 0.2 düşük olduğu görüldü.

Öte yandan raporda yurt içi talebin artmaya devam ederken, özellikle Çin ile olan zayıf bölgesel ticaret nedeniyle yatırım ve ticaretin önemli ölçüde zayıfladığı aktarıldı.

Bu haftanın başlarında, IMF Çin’in ekonomik büyümesinin 2020’de yüzde 6’nın aşağısına düşebileceğini söylemişti ki yüzde 5.8’lik yeni tahmin yüzde 6.1’in aşağısındaydı. Raporda IMF, Çin’de beklenenden daha hızlı bir yavaşlama, Japonya ve Kore’nin ikili ilişkileri gibi bölgesel gerilimlerin derinleşmesi ve jeopolitik risklerin artmasını bölgedeki riskler olarak belirlemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum