Yatırım yapmaya başla!

IMF’nin 2019 Yılı Küresel Büyüme Tahmini Yüzde 3,2’ye Geriledi

2019 yılı için küresel büyüme tahminlerini %3,9’dan %3,2’ye düşüren IMF, küresel ekonomi üzerindeki stres unsurlarını sıraladı.
IMF’nin 2019 Yılı Küresel Büyüme Tahmini Yüzde 3,2’ye Geriledi

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), küresel büyüme tahminlerini açıkladı. Kurum tarafından yapılan açıklamada; Brexit konusu, korumacı ticaret politikaları gibi sebeplerle ekonomide sıçrama olamayacağı belirtildi. Bir önceki yıl %3,9 olan 2019 yılı için öngörülen küresel büyüme tahmini, %3,2’ye çekildi.

Küresel çapta son dönemde yaşanan gelişmelerin olumsuz etkilerini değerlendiren IMF, büyüme tahminlerini aşağı yönde revize etti.

IMF Büyüme TahminiKurumun 2020 yılı için öngördüğü küresel büyüme tahmini %3,5 seviyesinde. Her iki yıl için de büyüme tahminlerini düşüren IMF, bunun yanında mal ve hizmetlerin küresel ticaret hacmi büyümesine yönelik beklentilerini de aşağı yönde revize etti.

Eğer %3,3’ün altında bir büyüme rakamı açıklanırsa, bu seviye 2009 yılından bu yana gelinen en düşük oran olarak kaydedilecek. Kurum İngiltere’nin Brexit süreci, ABD ile Çin arasında süren ticaret savaşlarının, küresel boyutta korumacılık politikalarını da beraberinde getirmesi gibi sebeplerle büyüme beklentilerini düşürdüğünü bildirdi.

2020 yılı için beklenen artışın, birçok önemli faktöre bağlı olarak risk altında olduğu ifade edildi.

Ekonomi Üzerindeki RisklerBahsi geçen riskler arasında; ticaret savaşlarının çözüme ulaştırılmaması, gelişmekte olan ve gelişmiş ülke ekonomilerinin dengeye ulaşacağı yönündeki kaygıların olduğu belirtildi. Ülkelerin ikili ticaretlerinde ek gümrük tarifelerini kullanmamaları gerektiği, tek taraflı politikaların küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceği ifade edildi.

Küresel büyümeye yönelik baskının halen devam ettiği belirtilen IMF Temmuz raporunda, uluslararası pazarda adı geçen teknoloji şirketlerinin ABD yaptırımlarına maruz kalması konusuna da değindi.

Yılın ikinci çeyreğinde son 27 yılın en düşük büyümesini gerçekleştiren Çin için de büyüme tahminleri düşürüldü.

Çin Büyüme TahminiIMF, Çin için 2019 büyüme beklentisini %6,2, 2020 yılı için %6 olarak açıkladı. Her iki yıl için de düşürülen tahminlerde, son 27 yılın en yavaş büyümesinin gerçekleşmesinin payı olduğu aktarıldı. Çin için 0,1 puanlık düşüş olurken, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2019 büyüme tahmini 0,3 puan artışla %2,6 oldu.

2020 yılı beklentisinde değişikliğe gidilmeyerek %1,9’da sabit bırakıldı. Euro Bölgesi için bu yıl ve gelecek yıl tahminleri %1,3 ve %1,6 olarak açıklandı. Türkiye ve Arjantin gibi gelişmekte olan ülke ekonomilerinin stres altında olduğu belirtilerek, bu kategoride yer alan ülkeler için büyüme tahminleri; 2019 yılında %4,4’ten %4,1’e, 2020’de %4,8’den %4,7’ye geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum