Yatırım yapmaya başla!

IMF 2015 Yılı için Türkiye’nin Büyüme Tahminini Düşürdü

IMF 2015 Yılı için Türkiye’nin Büyüme Tahminini Düşürdü

Türkiye’de yaşanan gelişmeler, IMF’nin büyüme tahminini değiştirmesine neden oldu. Uluslararası Para Fonu (IMF) 2015 yılı için Türkiye’nin büyüme tahminini % 3,4’ten % 3,1’e düşürdü. 2016 yılı için ise büyüme beklentisi % 3,6’ya çıkarıldı.

IMF’in Nisan ayı için yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, 2015 ve 2016 yıllarına yönelik küresel büyüme projeksiyonları 3,5 ve 3,8 olarak açıklandı. Bu tahminler Ocak ayında yayımlanan raporda, 2015 yılı için % 3,5’e, önümüzdeki yıl için ise % 3,7’ye çekilmişti.

Yayımlanan raporda küresel ekonominin kısa vadede gelişmiş ülkelerin desteğiyle hareketleneceği, fakat orta veya uzun vadeli büyümede birçok faktörün etkisi olacağı bildirildi.

Raporda gelişmiş ülkelerden kaynaklanan etkenlerin, düşük enflasyon, yaşlanan nüfus, düşen yatırımlar gibi durumların olduğu belirtildi. 2007-2009 finansal krizin ardından iç talebi artıracak politikalara yönelen, yükselen piyasa ekonomisinin bazı makroekonomik kırılmalara sebep olduğu ifade edildi. Yüksek enflasyon ve zayıf mali pozisyonun bu kırılmalar arasında kaldığı belirtilirken, Fed’in yapacağı faiz artırımının ve yükselen doların küresel sermaye açısından bir risk teşkil ettiği kaydedildi.

Ekim 2014 – Şubat 2015 tarihleri arasında dolar önemli para birimleri karşısında % 10 değer kazanırken, birçok gelişmiş ülke para birimleri ortalama % 7-8 değer kaybetti. Doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısındaki durumuna gelince; ruble karşısında % 30, Brezilya reali karşısında ise % 9 değer kazandı.

Düşen enerji fiyatlarının küresel ekonomiyi desteklemeye devam ettiğini belirten IMF, “Ekim 2014 raporunda saptanan en çarpıcı riskler ise hala geçerliliğini koruyor. Önemli ekonomileri etkileyen jeopolitik riskler şiddetlenebilir, emtia fiyatlarındaki sarsıcı değişimler, endişe vermeye devam ediyor” şeklinde bir yorum yaptı.

Yayımlanan raporda yer verilen diğer bir konu ise, ülkelere yönelik büyüme tahminlerinde yapılan revizyonlar oldu.

ABD, Kanada, Rusya, Brezilya, Meksika ve Güney Afrika gibi ülkelerin büyüme beklentileri aşağı çekilirken; Almanya, İtalya, İspanya gibi ülkelerin büyüme beklentileri yukarı çekildi.

Yapılan bu revizyonlara göre ABD’nin büyüme tahminleri bu yıl için % 3,6’dan % 3,1’e, önümüzdeki yıl için ise % 3,3’ten % 3,1’e düşürüldü.

JP Morgan’ın dün yayımladığı Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Senedi Stratejisi Raporu’nda, Türkiye’yi yatırım listesine ekleme zamanının geldiği kararı çıktı. Raporda Türkiye ekonomisinin bu yıl için % 3,1, gelecek yıl için ise % 4 oranında büyüme gerçekleştireceği tahmin edildiği belirtildi. Türkiye’de en beğendiği hisselerin Halkbank, Sabancı Holding, Akbank, Ülker ve Turkcell olduğunu belirten JP Morgan; Petkim ve BİM’in kaçınılması gereken hisseler olduğunun altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum