Yatırım yapmaya başla!

İmar Barışı Süresinin Yıl Sonuna Kadar Uzatılması Planlanıyor

İmar barışı için son gün 31 Ekim olarak belirlenmişti; ama son dakika bir düzenleme ile sürenin 31Aralık'a kadar uzatılmasının planlandığı açıklandı. İşte detaylar;
İmar Barışı Süresinin Yıl Sonuna Kadar Uzatılması Planlanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle hayata geçen imar barışına başvurular 8 Haziran’da başlamıştı. 31 Ekim başvuru için son gün olarak açıklanırken, bugün Bakan Murat Kurum’dan gelen haber, sürenin uzatılabileceğine işaret etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imar barışında başvuru süresinin 31 Aralık’a kadar uzatılabileceğini dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KurumKocaeli Valiliği ziyaretinde konuşan Bakan Kurum, imar barışının sürekli gündemlerinde olduğunu belirtti. İmar barışının kaçak binaların devletle olan barışı olduğunu vurgulayan Kurum, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi adına çıkarılmış olan bir yasa olduğunu ifade etti. “Elektriği, suyu, doğal gazı bağlansın ve vatandaşımız burada yaşam kaliyesini daha yukarı çıkarsın diye yapılmış bir yasa,” diyen Kurum, 31 Aralık 2017 öncesinde yapılan yapıları ilgilendirdiğini hatırlattı.

Bakan Kurum, Adalet, İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak valilerle birlikte koordineli bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.

İmar Barışı için Koordineli ÇalışmaKurum, 31 Aralık 2017 öncesinde yapılmış ve kayıt altına alınmamış kaçak binaların hepsinin yıkılacağını dile getirdi. Kurum, 2017 sonrasında kaçak bina yapılmasına müsaade edilmemesi konusunda belediye başkanları ve valileri uyardıklarını belirtti. Kurum, bu yapıların valilik eliyle yakılması noktasında takiplerini hep birlikte yapacaklarını açıkladı.

İmar barışında 31 Ekim’de başvuruların sona erdiğini, bedeli yatırma sürecinin ise 31 Aralık’ta biteceğini dile getirdi.

Başvurular 31 Ekim'de BitiyorYoğun bir başvuru olduğunu açıklayan Bakan Kurum, “Bugün itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru bedeli de yaklaşık 5 milyar 120 milyon lira oldu. Başvuru talebinin 13 – 14 milyon olmasını bekliyoruz,” ifadelerini kullandı. Başvuru sürecinin son derece yoğun geçtiğini dile getiren Kurum, kanundan daha çok vatandaşı yararlanması noktasında süreci uzatarak, daha çok vatandaşla barışılması dileklerini iletti.

Sürenin 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılmasını hedeflediklerini ifade eden Bakan Kurum, barışın yeni bina yapmak için olmadığını da dile getirdi. Yeni bina yapılmasına müsaade edilmeyeceğini belirten Kurum, hem belediyelerle hem de valiliklerle bu noktada takipte olacaklarını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum