Yatırım yapmaya başla!

İmar Barışı Sonrasında Kaş’ta Kaçak Villa Sayısı Arttı

İmar Barışı kararı kaçak yapıların da artışına neden oldu. Önce Karadeniz yaylalarında şimdi de Kaş'ta kaçak yapı sayısında artış yaşandı. İşte detaylar;
İmar Barışı Sonrasında Kaş’ta Kaçak Villa Sayısı Arttı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İmar Barışı’nda 6 milyar liralık beklentinin 4 milyar lira üzerinde gerçekleşme olacağını tahmin ettiklerini geçen hafta dile getirmişti. Buna karşın kaçak konutlarla barışmayı hedefleyen uygulamada suistimaller de artmaya devam ediyor. İmar Barışı ile konut konut fiyatlarında artış gözlenirken, Karadeniz yaylaları gibi doğal güzelliklerin olduğu bölgelerde kaçak yapı sayısının artmasına da neden oldu.

Türkiye’nin önemli turizm beldelerinden olan Antalya’nın Kaş ilçesinde İmar Barışı fırsatçıların akınına sebep oldu.

Kaş İmar Barışı Fırsatçıları AkınıBasında yer alan haberlere göre Kaş’ın Kalkan, İslamlar ve Üzümlü mahallelerinde 500 civarında villanın inşaatı devam ediyor. Özellikle İslamlar ve Üzümlü’de sayıları 400’e yakın inşaatler, “helal villa, korunaklı villa, balayı villası” gibi sloganlar kullanılarak pazarlanıyor. Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer ise kaçak inşaatların peşinde olduklarını dile getiriyor.

Başkan Kocaer, heyelan bölgesi olmasına rağmen 1 Ocak 2018 öncesi yapılanların İmar Barışı’ndan yararlanacağını belirtiyor.

Kaçak Yapılar Heyelan Bölgesine Yapılıyor1 Ocak sonrasında yapılanların yıkılacağını söyleyen Kocaer, aldıkları tedbirlere karşın iş makinelerini durduramadıklarını dile getiriyor. Daha önce Karadeniz yaylalarında yaşanan olayların aynısı Kaş’ta yaşanırken, kaçak villaların heyelan bölgelerine inşa edildiklerini de açıklıyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe ise her yere villa, apartman, kulübe gibi yapıların dikildiğini belirtiyor.

Her Yere Villa Apartman DikiliyorHer tarafta yeni inşaatların yapıldığını söyleyen Gökçe, “Heyelan bölgesine hiç yapılmamalı. Heyelan olmasa da bu yeşilin inşaata açılmaması gerekir,” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki villaların kiralamasını yapan bir şirketin sahibi ise villaların heyelan bölgesinde olduklarını bildiklerini belirtiyor. Köylülerin veya İstanbul, Ankara’dan gelenlerin villalarını kiraladıklarını söyleyen şirket sahibi, “Maliye kaybı yok kiralayanların. Kalkan bölgesinde 500 civarında kiralık villa var ve bir bu kadarının da inşaatı sürüyor,” ifadelerini kullanıyor. İmar Barışı sonrasında herkesin villa yapmaya başladığını dile getiriyor.

Temmuz – Ağustos döneminde haftalık kira bedeli villasına göre 5 bin ila 25 bin lira arasında değişen villaların kiraya açıldığı belirtiliyor.

Villalar Haftalık 5 Bin - 25 Bin LiraKaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, müfettişlerin gelerek helikopterle havadan tespitler yapıldığını açıklıyor. Gerekli tutanakların tutulduğunu belirten Başkan Kocaer, İmar Barışı’ndan faydalanan villalara işletme ruhsatı alma kapısının da açıldığına dikkat çekiyor. 31 Aralık 2017’den sonra yapılanların hiçbir kıymeti harbiyesi olmadığını belirten Kocaer, uydudan tespitlerin yapılacağını ve yalan beyanda bulunanların mahkemeye verilip hapis cezasıyla yargılanacağını söylüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum