Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmamoğlu’nun Avukatı Polat: Hâkim Ceza Verme Eğilimde!

YSK Başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İmamoğlu, yarınki duruşma öncesinde avukatı, hakimin bir karar vermemesi gerektiğini açıkladı.
İmamoğlu’nun Avukatı Polat: Hâkim Ceza Verme Eğilimde!
HABER GİRİŞ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin iptal edilmesinin üzerine yaptığı basın açıklamasında, “Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı’na ve üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla yargılanıyor.

Yargı süreci devam eden İmamoğlu’nun yarın 4 yıl 1 aya kadar hapis ve Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “siyasi yasak” talebiyle Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edileceği bildirildi.

İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Polar, mahkemenin bir an önce karar vermek istediğini ve hakimin müvekkiline ceza verme eğiliminde olduğunu söyledi.

Yargı Sürecinde Tanıklar Dinlenmedi

Adil bir yargılama ve beraat kararı verilmesi için talepte bulunulduğunu belirten Polat, tanıkların dinlenmediğini vurguladı.

Davayı yürüten hakimin gecikildiğini gerekçe sunarak bir an önce karar vermekten yana olduğunu aktardı. Ancak sürecin karara bağlanmasından ziyade adil bir yargılama yapılmasını beklediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu beklentiden hareketle tüm savunma delillerinin toplanmasını tercih ettiklerini çünkü bunlar olmadan adil bir yargılamanın yapılamayacağını savundu.

Sözü Söylen Değil İade Eden Yargılanıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İmamoğlu’nun ahmak dediğini öne sürerek bir şikayeti olduğunu anımsatan Polat şöyle konuştu;

“Bir ‘ahmak’ sözünü eden birisi var ilk kez. Bu sözü edene hiçbir işlem yok ama bu sözü iade edene bir dava açılmış durumda, ilgisiz bir şekilde devam ediyor. Bir de soruşturma açılmış durumda. Bu da devam ediyor.”

Sözü söyleyen kişiye bir işlemin yapılmadığını ama sözü iade edenin her türlü yargı yolunda zorlandığına ve sürecin yürütüldüğüne dikkat çekti.

“Kanun ve Hukuka Sığınacağız”

Söz konusu durumun hiçbir hukukçu tarafından kabul edilmeyeceğini belirten Polat, kamuoyunun takdirine bıraktığını ancak böyle bir şeyin de olmaması gerektiğini ifade etti.

Yargılama sürecinin sonunda beraat kararı alınmasını beklediklerini ve mahkemenin de adil hareket edeceğine dair güvenlerini devam ettireceklerine işaret etti.

Hukuka, usule ve yasalara uyulacaksa mahkemenin yarın bir karar vermemesi gerektiğine de değinen Polat, ancak yasalara uyulmayacaksa herhangi bir karar verilebileceğini paylaşarak şöyle ekledi;

“Örnek vereyim, reddi hâkim yaptıktan sonra mahkemenin esas hakkında mütalaa almaması gerekiyordu. Aldı. ‘Ben kanun tanımıyorum’ derse buna karşı da bizim orada şiddet gösterecek halimiz yok. Kanun tanımamaya karşı yine kanuna ve hukuka sığınacağız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.