Yatırım yapmaya başla!

Dış Ticaret Açığı Daralırken, İmalat Sanayi PMI Toparlanıyor

Dış ticaret açığında daralma kaydedildi. İmalat sanayi PMI toparlanma kaydetti ancak endeks hala negatif bölgede. Gelişmeler ışığında Borsa İstanbul... Ayrıntılar şöyle;
Dış Ticaret Açığı Daralırken, İmalat Sanayi PMI Toparlanıyor

İmalat sanayi PMI endeksi Ekim’de bir yükseliş kaydetti. Açıklanan rakam bir önceki aya göre kısmi bir toparlanma sergileyerek 44,3 seviyesinde gerçekleşti. Eylül ayında açıklanan rakamı 42,7 seviyesinde gözlemlemiştik ve bu seviye son 9 yılın en düşük rakamı olarak gerçekleşmişti.

PMI’da gerçekleşen bu sınırlı toparlanma olumlu bir veri olarak görülse de endeks son 7 aydır imalat sanayi genelinde bozulmaya işaret eden50 seviyesinin altında hareket ediyor. Ekim ayında Eylül ayına oranla bir ivme kazanıldı. Talep koşullarında görülen yavaşlamanın yansımasıyla imalatçılar satınalma ve istihdam faliyetlerinde sınırlı harekete devam etti.

Siparişlerde Azalma ve Fiyat Artışları Kaynak Görüldü

Siparişlerde Azalma ve Fiyat Artışları Kaynak GörüldüEkim ayı PMI üretim ve yeni siparişlerde gözlemlenen azalma ve fiyat artışlarının hız kesmesi kaynaklı bir önceki aya kıyasla arttı. Veriyi önceki hafta açıklanan güven endeksleri ile birlikte ele aldığımızda Ekim ayında gerçekleşen iktisadi faaliyetlerdeki yavaşlamanın ivme kaybettiğini görebiliriz.

Verileri toparlayıp genel olarak özetlediğimizde 2018 yılının son çeyreğinde gerçekleşecek olan büyümedeki zayıf görünümün istikrarını koruduğu dikkatimizi çekiyor. Buradan çıkardığımız sonuç yıl sonu ekonomide görülme ihtimali olan daralmaya kaynak değerlendirilebilir.

Dış Ticaret Açığında Daralma

Dış Ticaret Açığında DaralmaTicaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Ekim ayı öncü dış ticaret verisine göre ihracatta %13.1 (yıllık bazda) oranında bir artış ile 15.7 milyar dolar kaydedildi. İthalat yıllık bazda %23.5’lik bir düşüşle 16.4 milyar dolar seviyesine geriledi. Veriler ışığında dış ticaret açığı %93.0’lık bir daralma kaydederek 0.5 miyar dolar olarak kaydedildi. 

Güncel dolar kurunu takip etmek için tıklayınız!

İhracatta bir önceki ayda gözlemlediğimize paralel olacak şekilde en büyük 5 kalemde demir çelik ve otomotiv öne çıkarken, verileri sırası ile 3.4 ve 2.7 puan olarak kaydedildi. İhracatın ülkeler bazlı görünümünde İngiltere %22 yıllık artış, İspanya %33, ve İtalya %18 şeklinde gözlemlendi.

Toparlanmanın ülke içi piyasalarda rahatlatıcı psikolojik bir etkisi olması durumunda, son zamanlarda kaydedilen gergin piyasaları hafif rahatlatıcı etkisi, ABD-Çin anlaşmasında olumlu sonuç elde edilmesi ihtimali ile birleştiğinde küresel piyasalarda kaydedilecek olumlu süreçlerin desteklenebileceği düşünülebilir.

Gelişmeler Başlığında Borsa İstanbul Yönünü Yukarı Kırdı

Gelişmeler Başlığında Borsa İstanbul Yönünü Yukarı KırdıGeçtiğimiz hafta BIST 100 endeksinde 3.000 puanlık bir değer kaybı kaydedilmişti. Endeks bankacılık hisseleri önderliğinde yönünü aşağı kırmıştı. Bu haftanın ilk işlem gününde aşağı yönlü hareketin devam ettiğini gözlemledik. ABD piyasalarında vadeli endekslerde gözlemlenen toparlanma Türkiye piyasalarına hafif yönlü yansımıştı. Devamında TL’nin dolar karşısında değer kaybeden para cinslerinden pozitif ayrışması, endeksin yukarı yönlü hareketine bir destek getirdi.

Bakan Berat Albayrak’tan gelen açıklama ile vergi düzenlemesindeki sınırlı süreliğine yapılan yenilik piyasalardaki hareketi kamçılar nitelikte yansıdı. Süreçlerin pozitif gerçekleştiği Çarşamba gününde sanayi imalat PMI verisinin yukarı yönlü açıklanması piyasalardaki yeşil grafiklerin itici günü halinde yorumlandı. Gelişmelere paralel dünya borsalarında görülen yukarı yönlerin derinleşmesi yatırımcı psikolojisindeki satış dalgasının kırılmasına yol açtı.

Dolar TL karşısında son zamanlarının zirve düşük seviyelerini tekrar kırdı. Kaydettiği bu pozitif gelişme 5.50 seviyesinde gözlemlenen önemli psikolojik destek noktasını test etmenin ötesine geçti ve destek sert bir şekilde kırıldı. Bu denli olumlu gelişmeler silsilesine MSCI endeksi GOU ülkeleri hisse senetleri piyasasında Türkiye’nin önde giden pozisyon alışı eklenince spot piyasalar dirençlerini kırarak devam etti.

Enflasyon konusunda baktığımızda Türkiye Arjantin’den sonra en yüksek enflasyon ve faiz oranına sahip ülke. Risk iştahının artmasını yabancı yatırımcının cezbedici görmesi olumlu bir durum iken, yüksek enflasyon bir risk olarak en büyük engel. İlerleyen süreçlerde küresel piyasalarda kaygıların azalmasıyla Türkiye varlıklarındaki ilginin artması için yurt içi sıkı para politikalarının devamlılığı önem taşıyor. Aksi gerçekleşecek senaryoda en ufak bir iç ya da dış riskin sert hareketlerin fitilini tekrar yakabileceği dikkat edilmesi gereken önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor.

Yurt dışı yansımaları ile Türk varlıklarında ABD Çin arasındaki husumetin soğumaya başlayan görüntüsü ve piyasalarda ilişkilerin iyiye gideceği beklentisi finansallara nefes olur cinsten görülüyor. Asya, Avrupa ve ABD borsa endekslerinin çoğunda yukarı yönlü hareketler gelişmeleri fiyatlar nitelikte. Türkiye piyasası bu alım yönlü dalgayı da arkasına almayı başardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum