Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Eylül’de 78,1’e Yükseldi

Eylül 2021 dönemine ait imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) verileri, TCMB tarafından yayımlandı.
İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Eylül’de 78,1’e Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) imalat sanayi kapasite kullanım oranını (KKO) açıkladı. Haftanın son önemli verileri arasında yer alan imalat sanayi KKO, Eylül 2021 döneminde 78,1 değerinde açıklandı. Söz konusu veri bir önceki ay olan Ağustos’ta 77,1’e yükselmişti.

Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü verilerinden derlenerek hesaplanan KKO, 1765  işyerinden alınan yanıtların ağırlıklı ortalamasına göre belirlendi.

İktisadi Yönelim Anketi’ne göre imalat sektöründe KKO, bir önceki aya kıyasla 1 puan artış gösterdi.
İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı
Kaynak: TCMB

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) da bir önceki aya göre 1,0 puan artarak %77,8’e yükseldi. Ağustos’ta 74,0 değerinde açıklanan tüketim malları KKO, Eylül’de 74,3 değerini aldı.

Dayanıklı tüketim mallarında bir önceki aya göre değişiklik olmadı. Veri 75,9 değerinde sabit kaldı. Dayanıksız tüketim mallarında ise 0,4 puanlık artış gerçekleşti. Ağustos’ta 73,6 olan KKO, bu ay 74,0 oldu.

Ara mallarında 79,9 değerine gelen KKO, bir önceki ay 78,9 açıklanmıştı. Tüm kategoriler bazında en yüksek artış yatırım mallarında yaşandı. Bir önceki ay 74,9 olan değer, Eylül’de 77,0 değerinde ölçüldü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum