Yatırım yapmaya başla!

İmalat PMI Temmuz Ayında 49 Puana Yükseldi

Türkiye İmalat PMI, Temmuz ayında 49 puana yükseldi ve sektördeki zorlu faaliyet koşullarının devam ettiğini gösterdi. Detaylar şöyle...
İmalat PMI Temmuz Ayında 49 Puana Yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi Temmuz rakamları açıklandı. Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İmalat PMI araştırma sonuçlarına göre; 2018 yılının Temmuz ayında 2,2 puan artışla 49’a yükseldi.

Faaliyet koşullarındaki zayıflama ılımlı seviyede ve son dört aylık yavaşlama trendinin en düşük hızında gerçekleşti.

Eşik değer olan 50 puanın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği görülürken, üretim ve yeni siparişlerdeki yavaşlamanın devam etmesine bağlı olarak Türk imalat sektöründeki zorlu faaliyet koşullarının devam ettiği bildirildi. İmalat PMI Haziran ayında 46,8 seviyesinde gelmişti.

Temmuz ayında talep koşullarının yansıması olarak üretimdeki ivme kaybının sürdüğü görüldü.

Öte yandan hem üretim hem de toplam yeni siparişlerdeki yavaşlamanın önceki aya kıyasla ılımlı ölçüde gerçekleştiği gözlendi. Dış talebin güçlenmesi ankette göze çarpan olumlu bir gelişme olurken, iyi aylık yavaşlamanın ardından ihracatın büyüme trendine girdiği bildirildi.

Buna bağlı olarak Türk ihracatçıları son 4 ayda ilk kez Temmuz ayında, istihdam seviyesinin artırdı. Döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak fiyat baskıları hissedilirken, hammadde fiyatları da yükseldi.

Söz konusu rakamlar, Türk imalat sektöründe zorlu faaliyet koşullarının Temmuz ayında da devam ettiğine işaret etti.

IHS Markit Ekonomisti Gabriella Dickens, ihracat siparişleri ve istihdamın artış göstererek toplam yeni siparişler ile üretimdeki vime kaybının olumsuz etkilerini kısmen bertaraf etmesinin, anketin olumlu gelişmesi olarak kaydedildiğini söyledi. Enflasyonist baskıların daha da güçlendiğini, nihai ürün fiyatları enflasyonunun son 12 ayın en yüksek seviyesine çıktığını belirtti.

İstanbul İmalat PMI Haziran’da 49,5 iken, Temmuz’da 51 düzeyine çıktı.

Son anket verilerinin hem iç hem de dış pazarlardan gelen talepteki yükselişin etkisiyle İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarında iyileşmeye işaret ettiği bildirildi. Fakat bu iyileşmenin sınırlı ölçüde kaldığı görülürken, yeni siparişlerin yeniden artmaya başlamasını yanı sıra istihdam ve üretimde iki aydır devam eden büyümenin de etkisi olduğu gözlendi. Fiyat tarafına bakıldığında Türk lirasındaki değer kaybının etkisiyle Temmuz ayında enflasyonist baskıların devam ettiği netleşti. Fakat bunun yanında hem girdi hem de nihai ürün fiyatları enflasyonunun, Haziran’a göre gerilediği gözlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum