Yatırım yapmaya başla!

İmalat PMI Şubat Ayında 46,4 Seviyesinde Gerçekleşti

İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan satın alma yöneticileri endeksi, Şubat ayında son altı ayın en yüksek düzeyi olan 46,4’e yükseldi.
İmalat PMI Şubat Ayında 46,4 Seviyesinde Gerçekleşti

2019 yılının Şubat ayına ilişkin Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) açıklandı. İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye İmalat PMI 2019 yılının ikinci ayında 46,4 düzeyinde gerçekleşti. Bir önceki ay 44,2 değerinde gelmişti.

Ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden olan Türkiye imalat PMI, Şubat’ta son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.

İmalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Şubat’ta 46,4’e çıktı. Bu dönemde yeni ihracat siparişlerinde artış, üretim Ocak ayına kıyasla daha yavaş bir gerileme kaydederken, faaliyet koşullarındaki yavaşlama devam etti. Yeni siparişlerdeki bu yavaşlama şirketlerin istihdam azaltmasına sebep oldu.

Tüm olumsuz koşullara rağmen yedi ayın en sınırlı istihdam azalışı gözlendi. Enflasyon oranı 2018 yılı boyunca gözlenen seviyelerin belirgin şekilde altında kalsa da Ocak ayına göre bir miktar artış gösterdi. Söz konusu dönemde imalatçıların satın alma faaliyetlerinde azalma oldu. Şubat ayında hem girdi hem de nihai ürün stoklarında azalma kaydedildi.

Türk lirasındaki zayıflık maliyet fiyatlarının artmasına bu durumun da firmaları ürün fiyatlarını yükseltme zorunluluğunda bıraktı.

Türkiye İmalat PMI sonuçları hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, ülke genelinde yaşanan ekonomik zorlukların Şubat ayında da hissedildiğini, öte yandan yeni ihracat siparişlerinin büyüme eğilimi göstermesinin bazı iyileşmeleri işaret ettiğini dile getirdi. Toplam yeni siparişlerdeki yavaşlamanın hız kesmesinin sektörün toparlanmaya biraz daha yaklaştığını gösteriyor olmasına bağladı.

İstanbul İmalat PMI ise Şubat ayında 46,7’ye yükseldi. Bir önceki ay olan Ocak’ta 46,3 gelmişti. Sınırlı olan bu artış İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarında yavaşlamanın devam ettiğini ve yavaşlamanın üst üste beşinci ay hız kestiğini gösterdi. Zorlu piyasa koşulları imalatçıların siparişlerinin yedi aydır üst üste düşük oranda gelmesine sebep oldu. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği rapora göre; İstanbul’da yeni ihracat siparişlerinde de azalma meydana geldi ancak bu azalış toplam yeni siparişlerdekine kıyasla daha düşük oranda kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum