Yatırım yapmaya başla!

İmalat PMI Kasım Ayında 44,7 Puana Yükseldi

İSO tarafından açıklanan rakamlara göre, Türkiye İmalat PMI, Kasım ayında 44,7'ye yükseldi. Ekim'de de artış kaydeden endeks, üst üste ikinci ayı da pozitif tamamlamış oldu.
İmalat PMI Kasım Ayında 44,7 Puana Yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Kasım ayına ilişkin imalat sanayi performansını gösteren rakamları açıkladı. İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), 2018’in Kasım ayında 44,7’ye yükseldi. Ekim ayında 44,3 gelen endeks, bu sayede üst üste ikinci ayı da artışla tamamlamış oldu. Ekim ayında 43,6 olan İstanbul İmalat PMI ise 44,1 puana çıktı.

Türk lirasındaki kademeli toparlanma, endeksin Kasım ayında artış göstermesini sağladı.

Dolar kurundaki düşüş, girdi maliyetlerinin ve nihai ürün fiyatları enflasyonun belirgin şekilde gerilemesi, imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksine de pozitif yansıdı.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Kasım 2018 dönem sonuçlarına göre, Türkiye İmalat PMI 44,7’ye çıktı. Endeks, faaliyet koşullarındaki bozulmanın devam ettiği fakat yavaşlamanın son üç ayın en düşük hızında gerçekleştiğini gösterdi.

TL’deki toparlanma hem girdi maliyetleri hem de nihai ürün fiyatları enflasyonunun gerilemesini sağladı.

Girdi fiyatlarındaki artış Eylül 2017’den beri gözlenen en düşük hızda gerçekleşti. Benzer şekilde nihai ürün fiyatları da oldukça ılımlı bir artış kaydetti. Üretim, yeni sipariş ve istihdam gibi alanlarda Kasım ayında yavaşlama olurken, zorlu piyasa koşullarının devam etmesinin bu üç kalemde de yavaşlamanın devam etmesine yol açtığı yorumlandı. IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, Türk lirasındaki iyileşmenin yansıması olarak enflasyonda görülen iyileşmenin Türk imalatçıları üzerindeki baskıyı kısmen azalttığını söyledi.

Ekim ayında 43,6 gelen İstanbul İmalat PMI, Kasım’da 44,1’e yükseldi.

İstanbul için açıklanan rakamlar son üç ayın en yüksek değeri olarak kaydedildi. Bu ildeki imalat sektörü faaliyet koşullarında üst üste dördüncü ay yavaşlama olurken, son iki ayda bu yavaşlamanın görece hız kestiği dikkat çekti.

Manşet verideki eğilime paralel olarak hem üretim hem de yeni siparişler Kasım ayında hafif yavaşladı. IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker; “Mevcut yavaşlamanın en kötüsü geride kalmış olabilir ancak zorlu faaliyet koşulları devam ediyor ve büyümeye geri dönüş sinyali için biraz daha yol alınması gerekiyor.” şeklinde değerlendirme bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum