Yatırım yapmaya başla!

İmalat PMI Ekim Ayında 44,3’e Yükseldi

İSO tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye imalat satın alma yöneticileri endeksi Ekim ayında 44,3 seviyesine yükseldi. Detaylar şöyle...
İmalat PMI Ekim Ayında 44,3’e Yükseldi

İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim 2018 raporu açıklandı. Temmuz ayından bu yana ilk kez artış gösteren endeks, 44,3 seviyesine yükseldi. Söz konusu artışta döviz kurlarının istikrar kazanmasının, girdi maliyetleri enflasyonunun belirgin şekilde gerilemesinin payı oldu. Ekim ayında; üretim, yeni siparişler, satın alma ve istihdam gibi faaliyetlerdeki gerileme bir önceki aya kıyasla yavaşlama gösterdi.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans olarak kabul edilen İSO’ya göre, imalat PMI Ekim’de artış gösterdi.

Eşik değeri olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği belirtilirken, Eylül ayında 42,7 olan PMI verilerinin, Temmuz’dan bu yana ilk kez yükselerek Ekim’de 44,3 düzeyinde gerçekleştiği bildirildi.

İSO tarafından yapılan açıklamada; faaliyet koşullarının son yedi aylık dönem boyunca yavaşlamış olduğu, döviz kurlarının istikrar kazanmasının, girdi maliyetleri enflasyonunun Ekim ayında belirgin bir şekilde gerilemesini sağladığı ifade edildi. Bu durumun nihai ürün fiyatları için de geçerli olduğu belirtilirken, nihai ürün fiyatları enflasyonunun Mart ayından beri gözlenen en düşük düzeyde gerçekleştiği gözlendi.

Eylül ayında 43,5 olan İstanbul imalat PMI, Ekim’de çok az bir artışla 43,6’ya yükseldi.

PMI üst üste üçüncü ay da kritik seviye olan 50,0’nin altında kaldı. Zorlu piyasa koşullarının sürmesi sebebiyle Ekim ayında üretim ve yeni siparişlerde sert bir yavaşlama olduğu bildirildi. Fakat her iki kalemdeki yavaşlamanın Eylül ay ile karşılaştırıldığında daha hafif gerçekleştiği görüldü. Yeni ihracat siparişleri ise yeniden büyüme bölgesine geçti ve son dört ayda üçüncü kez artış gösterdi. Tedarik zincirlerindeki zorlukların Ekim ayında arttığı gözlenirken, tedarikçilerin ortalama teslim süresi anketin başladığı 2005 yılının Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulundu.

Son rakamların mevcut zorlu faaliyet koşullarında en kötünün Eylül ayı ile geride kalmış olabileceğini söyleyen Harker; üretim, yeni siparişler ve istihdam gibi temel göstergelerde ılımlı bir yavaşlamanın olduğunu, fakat piyasa koşullarının firmalar için zorlu olmaya devam ettiğimi dile getirdi. Yeniden büyümeye geçilebilmesi için ise önümüzdeki aylarda faaliyet koşullarının daha fazla iyileşmesine ihtiyacı olduğunu ekledi

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum