Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ILO: Gençlerin Neredeyse Yarısı Pandemi Nedeniyle Gelir Kaybetti

Pandeminin gençler üzerindeki etkisinin sistematik, derin ve orantısız olduğunu ortaya seren ILO, dünya çapındaki gençlerin neredeyse yarısının gelirinde azalma bildirdiğini söyledi.
ILO: Gençlerin Neredeyse Yarısı Pandemi Nedeniyle Gelir Kaybetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yapılan bir çalışma salgın sırasında çalışmaya devam eden gençlerin yaklaşık yüzde 42’sinin koronavirüs krizinin sonucu olarak gelir kaybı yaşadığını gösterdi.

Temmuz ayında Covid krizinin 2Ç20’ye maliyetinin 400 milyon iş kaybı olduğunu belirten ILO’dan Drew Gardiner, bugün CNBC’ye verdiği demeçte gençlerin pandemi darbesinden önce bile işgücü piyasasında dezavantajlı konumda olduğunu söyledi.

Rapora göre bunun nedeni kısmen gençlerin pandemiden ve buna bağlı kilitlenmelerden yüksek oranda etkilenen sektörlerde çalışma olasılığının daha yüksek olmasıydı.

Gardiner, dolayısıyla bu mevcut savunmasızlıkların, pandeminin başlangıcından bu yana altı gençten birinin çalışmayı bıraktığı anlamına geldiğini anlattı.

ILO’nun işgücü piyasası hakkındaki önceki raporlarından birinde bu bulgudan bahsederken pandeminin gençler üzerindeki çoklu şoklarının “kilitleme nesli” ile sonuçlanabileceği konusunda uyarmıştı. ILO’nun Salı günü yayınlanan son “Youth & Covid-19” anketi, Nisan ve Mayıs 2020 arasında 112 ülkeden 18-29 yaş arası 11,000’den fazla kişiden yanıt topladı.

Koronavirüs krizinin gençler üzerindeki etkisinin “sistematik, derin ve orantısız” olduğunu tahmin etti. Düşük gelirli ülkelerde özellikle genç kadınlar, daha küçük gençler ve gençler için özellikle zor olduğu bildirildi. Araştırma, okulların, üniversitelerin veya eğitim merkezlerinin kapatılması nedeniyle her dört gençten yaklaşık üçünün çalışmalarının veya eğitimlerinin pandemi nedeniyle kesintiye uğradığını tespit etti.

Bu arada ünlü oyuncu Demet Akbağ, Mart’tan beri her altı gençten birinin işini kaybettiğini söyleyerek ILO’yu desteklediğini açıkladı. Demet Akbağ’ın mesajı ILO’nun Twitter hesabında paylaşıldı.

Gençlerin %65’i, kilitlenme sırasında çevrimiçi ve uzaktan eğitime geçiş nedeniyle pandeminin başlangıcından bu yana daha az şey öğrendiklerini söyledi.

Öğrenmeye devam etme çabalarına rağmen, ankete katılan gençlerin yarısı çalışmalarında gecikmeler olduğunu öngördü ve neredeyse her 10 kişiden biri eğitim veya öğretimlerinde başarısız olabileceklerinden korktuğunu söyledi.

Düşük gelirli ülkelerdeki öğrencilerin, “dijital bölünmeler” nedeniyle uzaktan eğitimde bu zorlukları en sert deneyimledikleri görüldü. Yüksek gelirli ülkelerdeki gençlerin yaklaşık %65’i pandeminin ortasında video konferans yoluyla dersler alırken düşük gelirli ülkelerde çevrimiçi çalışmaya devam edebilenlerin oranı sadece %18 oldu.

Gardiner, okulları kapatmanın “kolay kısım” olduğunu asıl zorluğu okulları yeniden güvenli bir şekilde açmakta yattığının üzerini çizdi. Hem ebeveynler hem de öğretmenler için daha fazla desteğe ihtiyaç olduğunu dile getiren ILO yetkilisi, gelir destek paketlerini örnek gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu