Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İlk Tepkiyle Gerileyen ABD Gösterge Tahvili Yeniden Yükseliş Kaydediyor

FED'in faiz kararı sonrası yaptığı açıklamalara ilk tepki olarak gerileme kaydeden ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, bugün yeniden %1,670 sınırına hareket ediyor.
İlk Tepkiyle Gerileyen ABD Gösterge Tahvili Yeniden Yükseliş Kaydediyor

Piyasaların merakla beklediği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantıları sonuçlandı ve dün alınan kararlara ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Faizler sabit bırakılırken, ekonominin desteklenmeye devam edileceği mesajı tekrarlandı.

Federal Rezerv üyelerinin aldığı kararların tahvil getirilerini de etkilemesi tahmin ediliyordu. Verilen mesajlara ilk tepki olarak gerileyen 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, TSİ 22.15 sularında %1,620 seviyesine kadar geriledi. Gündüz saatlerinde ise %1,689 seviyesine kadar yükselerek 13 ay gibi bir sürenin en yükseğini kaydetmişti.

ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi dünkü işlemleri %1,668 seviyesinden kapattıktan sonra bugüne aynı seviyeden başlayıp %1,670 seviyesine kadar yükseldi.
Gösterge Tahvil Getirisi %1,667
Grafik: MarketWatch

Açılışın ardından bir miktar gerileyen getiriler, TSİ 09.30 sularında %1,657 seviyesine kadar geriledi. Daha sonra 0,021 puanlık kazanımla %1,667 seviyesinde seyretmeye başladı. Bu şekilde dünkü düşük seviyelerinden güçlü bir toparlanma kaydetmiş oldu.

Gösterge 10 yıllık tahvilin getirisi yılbaşından bu yana %74,94 oranında yukarı yönlü hareket etti. Yıllık getirisi %68,71 olarak görülürken, haftalık bazda %10’dan fazla yukarı yönlü performans kaydetti.

30 yıllık Hazine tahvilinin getirisi ise TSİ 10.00 sularında 0,035 puan kazançla %2,461 seviyesinde bulunuyor.

Başkan Jerome Powell, merkez bankasının güçlü bir ekonomik büyüme beklediğini söylerken, politika faiz oranını artırmayı planlamadığını ifade etti. Bu açıklamanın ardından gösterge tahvilin getirisi gerileme kaydetmeye başladı. Powell’ın merkez bankası için güvercin tavrını pekiştirmesiyle birlikte getirilerde düşüş yaşandı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum