Yatırım yapmaya başla!

70 Milyon Dolara Satışı Yapılan Porsche Type 64’ün Hatalı Açık Artırması!

Ferdinand Porsche'nin ilk yaptığı model olarak lanse edilen Porsche Type 64'ün satışındaki skandal durum!
70 Milyon Dolara Satışı Yapılan Porsche Type 64’ün Hatalı Açık Artırması!

Gerçekten tuhaf ve görmediğimiz bir açık artırmaya denk geldik. Montrey Araç Haftası’na getirilen bu Porsche, inanılmaz değerli olduğu kadar kolay ulaşılabilecek bir otomobil değil. Şöyle ki; koleksiyoncular Type 64 kodlu otomobil için resmi bir para savaşına girdiler.

Ferdinand Porsche‘nin yapmış olduğu ilk ve trafik kayıtlarında olmayan bir tek kapılı olarak gösterilen Type 64, markanın kalan en değerli örneği. Alman modelin açık artırmaya çıkarılmadan önce 20 milyon dolar gibi bir fiyata satılması ön görülüyordu. Gelin detaylara birlikte bakalım;

Medyanın da başından yayınladığı açık artırmada ne olduysa verilen 13 ve 17 milyon dolarlık tekliften sonra olaylar kopmaya başladı.

Katılımcılar ender ve bulunmaz araç için hızlı ve yüklü şekilde para tekliflerini vermeye başladılar. Type 64’ün potansiyel alıcılarının kafasındaki 20 milyon dolarlık maksimum satış rakamına karşı otomobilin 30 milyon dolarla açılması birinci afallama dönemini başlattı.

Amerika’da ünlü RM Sotheby‘nin üstendiği açık artırmada beklenmedik şeyler olmaya başlıyor. Bir anda ekranlarda araca verilen fiyat çizgisi 70 milyon dolara yükseliyor. O anda insanlar şoke olmuş vaziyette cep telefonlarını çıkartarak tarihin görebilecekleri en yüksek fiyatlı otomobil satışını çekmeye başlıyorlar. Bunu aşağıda verdiğimiz videodan bakabilirsiniz.

30 milyon dolar teklifin ardından gelen 70 milyon dolar, salonun komple şaşkınlık ve buz kesmesine neden olmuş. Zira dediğimiz gibi Ferdinand Porsche’nin özel olarak yaptığı tek kalan Type 64’ü almak isteyen belki de onlarca kişi vardı.

Sonradan organizasyoncular hatayı fark ediyor ve ekranlara bu sefer 17 milyon dolarlık teklifi giriyorlar.

70 milyon dolara alırım diyen kişi aslında “13 milyon dolar” ve “17 milyon dolar” şeklinde teklif verdiğini söylüyor. O noktada ise salon birer bire boşalmaya başlamış. Ağır bir hatanın yaşandığı Porsche satışı tabi ki gerçekleşmedi.

Sonrasında Rm Sotheby’e karşı bir saldırı yapılıyor ve bunu bilerek yaptığı söyleniyor. Satışı belirli bir nedenden dolayı durdurmak için hata yapılmış gibi gösterildiğini de usta koleksiyoncuların hem fikri olarak açıklandı.

Type 64 için idda edilen diğer bir kısımda onun orijinal olmadığı. Ferdinand tarafından imal edilen ilk otomobil olduğu ancak çoğu parçanın VW, Fiat ve diğer niş tedarikçilerden sağlandığı için teknik olarak Porsche olmadığı da aktarıldı. Bunun da doğrulandığı söylendi.

Bize kalırsa bu aracın ilk Porsche olarak sahneye alınması ardından, müzayedeyi kontrol edenler tarafından aracın beklenildiği gibi olmadığı, toplanmış onca kişiye satışın yapılmayacağı demek yerine, bunun gibi yanlış rakam oyununu seçmiş olabileceklerini düşünüyoruz. Kısaca hataların ardında saklanan yanlış bir araç satışını da görmüş olduk!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum