Yatırım yapmaya başla!

İlk Ham Petrol İhracatını Gerçekleştiren Kenya, 200 Bin Varili Malezya’ya Uğurladı!

Kenya, ilk ham petrol ihracatını bugün gerçekleştirdi. 200 bin varili gemi aracılığıyla Malezya'ya gönderen ülkenin tarihinde bir dönüm noktasına gidilmiş oldu.
İlk Ham Petrol İhracatını Gerçekleştiren Kenya, 200 Bin Varili Malezya’ya Uğurladı!

Afrika kıtasının doğusunda yer alan Kenya, bugün tarihinde bir ilke imza attı. İlk kez ham petrol ihracatı yapan ülke, 200 bin varil ham petrol yüklü geminin Malezya’ya ulaşımını sağladı. Mombasa Limanı’nda düzenlenen bir törenle geminin uğurlanmasının ardından çok miktarda petrol sevkiyat için yola çıktı.

Böylelikle Kenya, tarihindeki ilk petrol ihracatını Malezya’ya gerçekleştirilmiş oldu.

Kenya Tarihindeki İlk Petrol İhracatıKenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın tören esnasında yaptığı konuşmada ülkenin petrol ve doğal gazdaki gücünün nihayet kanıtlandığı, bu adımın Kenya tarihi açısından bir dönüm noktası olacağı ifadelerine yer verildi.

Ülkedeki petrol zenginliğinin Kenya halkına fayda sağlayacağına vurgu yapan Kenyatta, petrol ve doğal gaz ihracatında atılan büyük adımlara bu hareketin başlangıç sağladığını belirtti. Söz konusu bu adımın yalnızca Kenya halkı için değil, tüm bölge için adeta “yeni bir şafak” olacağını söyleyen Kenyatta, açıklamalarını burada sonlandırdı.

Hükümet, petrolü taşıma amacıyla 2 milyar dolar maliyetindeki ve 890 kilometre uzunluğundaki bir boru hattının yapımı için çalışmalara başladı.

Hükümet Çalışmalara Başladı2021 yılının ortasında bitirilmesi öngörülen söz konusu hattın günlük 100 bin varillik petrol ihracatı gerçekleştirileceği öngörülüyor. Diğer taraftan Kenya’nın ülkenin kuzey batısında bulunan Lokichar Havzası’ndan çıkarılan günlük 2000-4000 varil arasındaki ham petrolün ilk etapta kara yolu aracılığıyla taşınması bekleniyor.

Bu sevkiyat için özel dizayn edilmiş kamyonlarla Mombasa Limanı’na taşınan varillerin ardından limana ulaştırılan ham petrolün bu noktadan da gemilerle yurt dışına ihracatı sağlanacak. Ayrıca Kenya’da ilk kez 2012 yılında İngiliz Şirket Tullow Oil tarafından keşfi sağlanan ham petrol rezervi mikarının 750 milyon varil civarında olacağı söyleniyor.

Tüm bunların dışında ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşının ABD ham petrol sevkiyatlarının görünümünde negatif etki yarattığı ortaya atılmıştı. PVM Oil analistine ait bu görüş, ticaret savaşının yarattığı endişelerden biri olarak karşımıza çıkıyor ve sevkiyatta önemli paya sahip ABD’yi etkisi altına alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum