Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarihi Halka Arzının İlk İşlem Gününde Saudi Aramco Hisseleri %10 Yükseldi

Suudi borsası Tadawul’da işlem görmeye başlayan petrol devi Saudi Aramco’nun hisseleri, yüzde 10 yükseldi. İşte detaylar;
Tarihi Halka Arzının İlk İşlem Gününde Saudi Aramco Hisseleri %10 Yükseldi
Yorum

Saudi Aramco, bugün ülke borsası Tadawul’da işlem görmeye başladı ve hisseler yüzde 10 yükselerek beklentileri aştı. Devlete ait petrol şirketinin yatırımcılara satılan hisseleri Riyad’da 32 riyalden yükselerek 35.2 riyale ve haliyle günlük limitine ulaştı.

Fiyat Aramco’ya 1.88 trilyon dolar değer verirken, aynı zamanda dünyanın en büyük listelenmiş şirketi yaptı. Yani Aramco, Microsoft ve Apple’ı rahatlıkla geçmiş oldu. Aramco’nun, Suudi Tadawul’daki yerel hisselerinin yüzde 1.5’ini halka açması da kayıtlara geçen en büyük IPO oldu ve Eylül 2014’te 25 milyar dolarlık rakamla birinci olan Alibaba’yı geride bıraktı.

Öte yandan petrol devinin halka arzı, hisse fiyatlarının geçtiğimiz hafta pazar aralığının üstünde açıklandığı zaman duyurulan 1.7 trilyon dolarlık değerlemeyi aştı.

Aramco Halka Arzı 1.7 Trilyon Dolar Aştı Yine de 1.88 trilyon dolarlık değerleme, krallığın başlangıçta hedef aldığı ve yerel yatırımcıların çok güvendiği rakamın altında kaldı. Bununla birlikte Aramco CEO’su Amin Nasser, CNBC’ye yaptığı açıklamada, şirketin günün sonuçlarından memnun olduğunu söyledi.

Analiz ve değerlendirmelere dayanarak kararlaştırılan hisse başına 32 riyal seviyesinde ilerleme kaydettiklerini belirten Nasser, piyasanın sonuçlara cevap verdiğinin görüldüğü dile getirdi.

Aramco CEO'su Sonuçlardan Memnun “Şirket, enerji sektörüne gelince dünya çapında lider olmaya devam edecektir ve aynı zamanda yatırımcılarımız için sürekli ve büyüyen temettülere bakıyoruz. Aynı zamanda, büyüme stratejimizi sürdürüyoruz ve döngülerde karlılığı arttırıyoruz.” dedi.

Uzun zamandır beklenen dünyanın en karlı şirketinin halka arzı, Suudi ekonomisini dönüştürmeyi amaçlayan Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın Vizyon 2030’unun merkezini oluşturuyor.

Muhammed bin Selman, fikri ilk kez 2016’da ortaya attığında 2 trilyon dolarlık değer önermiş ve piyasa gözlemcilerini şaşkına çevirmişti. Bu rakam finansal danışmanlar ve bankalar tarafından bu yılın başlarında 1.5 trilyon dolar ile 1.7 trilyon dolar aralığına çekilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu