Yatırım yapmaya başla!

İlk İş Gününde Yanlış Anlaşılmanıza Neden Olacak 10 Söz

İlk İş Gününde Yanlış Anlaşılmanıza Neden Olacak 10 Söz

İlk iş günlerinin heyecanı dillere destandır. Bu heyecan nedeniyle kırılan potlar, utanmalar, sıkılmalar ve en önemlisi ilk izlenimler. Hem sizin hem de diğer iş arkadaşları ve yöneticiler için ilk iş gününde yaratılan ilk izlenimler, muhabbetiniz ilerleyene kadar sorunlara neden olabilir. Kullanılan yanlış bir söz nedeniyle kendinizi yanlış tanıtabilirsiniz. Sonuçta o ortama sonradan gelen sizsiniz ve saygı çerçevesinde kendinizi iyi bir şekilde tanıtmalısınız. Sözlerinizi özenle seçmeli ve sizi siz yapan özelliklerinizden sürekli bahsetmemelisiniz. Hatta davranışlarınız sözlerinizden birkaç tık daha yukarıda olsun.

Yeni bir ortama giriyorsunuz ve bu ortam kariyeriniz üzerinde oldukça büyük etkiye sahip olacak. Bu nedenle hem konuşmanıza hem de davranışlarınıza ekstra özen göstermelisiniz. Kendinizi olmadığınız bir kişi olarak tanıtmamalısınız. Yeni bir iş yeri, stres, yepyeni insanlarla tanışmak ve başka bir şirket kültürü görmek demektir. Bu nedenle fazlasıyla gergin olabilirsiniz ve buna bağlı olarak yanlış hareket edebilirsiniz. Tüm bunlardan kurtulmak için yapabileceğiniz tek şey, kendiniz gibi kibar ve düşünceli davranmaktır.

İlk iş gününü mahvetmemek ve yanlış anlaşılmamak için söylenmemesi gereken birkaç sözü sizler için sıralandırdık. İşte bu sözler:

Hep Ben!

Hep Ben!İlk iş gününüzde cümleleriniz hep sizi anlatıyorsa, iş arkadaşlarınızı sıkabilir, yöneticinize bencil olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bilmelisiniz ki kimse sürekli kendini anlatan kişileri sevmez. Daha ilk günden böyle bir girişimde bulunursanız, iş arkadaşlarınızı kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Bırakın, “ben, ben, ben…” diye anlatmayın, onlar sizi tanısınlar.

Mesai Yapılıyor mu?

Mesai Yapılıyor mu?Daha işe yeni başlamışsınız, ama siz çalışmaktan hoşnut değilmişçesine mesaiyi soruyorsunuz. O işe daha yeni başladınız ve öğrenmeniz gereken birçok şey var. Bırakın mesaiye kalın ve işi tam olarak öğrenin. Daha ilk iş gününden bu soruyu sormak hiç mantıklı değildir. Sorduğunuz zaman kendinizi memnuniyetsiz, çabuk sıkılan ve odaklanma sorunu yaşayan birisi olarak tanıtmış olursunuz. Ayrıca bu koşulları iş görüşmesinde zaten konuşmuş ve buna göre işe alımınız yapılmıştır.

“Merhaba Canım, Cicim, Kuşum…”

"Merhaba Canım, Cicim, Kuşum…"“Hayırdır bu samimiyet nereden geliyor?” diye sorarlar insana değil mi? Daha ilk iş gününüz ve siz samimiyet çizgisini çoktan aşmış; yeni tanıdığınız insanlara canım, cicim demeye başlamışsınız. Bunu bir refleks, ağız alışkanlığı olarak yapmış olsanız bile hiç hoş olmayacaktır. Yaratacağınız izlenim ise “ben çok sevimli, sıcakkanlı biriyim, beni sevin” olacaktır. Ama bunu zamana bırakarak bir samimiyet oluşturmanız çok daha iyi olacaktır.

“Eski Yöneticim…”

"Eski Yöneticim…"Sonu çok tehlikeli yerlere gidebilecek olan bir konuşma başlangıcı! Eski iş yerinizdeki yöneticinizle yaşadığınız sorunları, tartışmaları ve birbirinizi sevmemenizi yeni iş yerinize taşımak hiç hoş bir davranış değildir. Daha ilk günden bu bilgiyi paylaşmak son derece gereksizdir ve iş arkadaşınız olacak kişilerde olumsuz bir izlenim oluşturursunuz. Zaten yapmış olduğunuz başlangıç, geçmişten ders alarak attığınız yeni adımlar demektir. Geçmişteki can sıkıcı olayları neden ilk iş gününüzde dile getiresiniz ki?

“Eski İşimde…”

"Eski İşimde…"Eskiyle başlayan tehlikeli bir konuşma daha. Eski işinizden iyi veya kötü bir şekilde konuşmanız pek doğru değildir. Karşınızdaki kişilerde; şikayetçi, memnuniyetsiz ve dedikoducu imajı yaratırsınız. Yeni bir işe başlıyorsunuz, bırakın geçmişte yaşananları. Kimse eski işinizi, yaşadıklarınızı merak etmiyor. Ayrıca yeni bir hayata adım atmışsınız, enerjinizi geçmişle düşürmenin hiç ama hiç anlamı yok.

Zam Ne Zaman?

Zam Ne Zaman?Daha ilk günden sorabileceğiniz en cüretkar soru! Daha yeni başladığınız, performansınızı kimse bilmiyor, iş disiplininizle ilgili yöneticileriniz bihaber. Ortaya bir iş koymuşluğunuz yok, zam da nereden çıktı. Bunun peşine düşmek, sizi paragöz bir kişi olarak tanıtacaktır ve herkesin bakışlarını üzerinizde toplamayı başaracaksınız. Bu sorunun ne yeri ne de zamanı ve zam konusunda muhatabınız da iş arkadaşlarınız değil.

“Bazı Akşamlar Erken Çıkmam Gerekiyor!”

"Bazı Akşamlar Erken Çıkmam Gerekiyor!"Daha ilk günden böyle bir söylemde bulunmak, sizi henüz tanımayan insanlarda kötü bir imaj yaratmanıza neden olabilir. Elbette çok önemli işleriniz olabilir, çocuğunuzu okuldan almanız gerekebilir. Ama mesai saatlerinde önceliğiniz iştir ve diğer yaşantınızı buna göre ayarlamanız gerekmektedir. Sonuçta babanızın işinde çalışmıyorsunuz ve herkesten ayrıcalıklı olmanız anlamsız gelecektir. İş arkadaşlarınız ve yöneticiniz tarafından saygısızca bir davranış olarak değerlendirileceğini de bilmenizi isteriz.

“Uykusuzum…”

"Uykusuzum…"İlk iş gününün heyecanı, stresi ile uykusuz kalmış olabilirsiniz; ama bunu insanlara yansıtmak yerine hevesli, istekli ve pozitif görünmeniz gerekiyor. Güzel bir başlangıç yapmak istiyorsanız, üzerinizdeki mahmurluğu atın ve enerjinizi toplayın. Daha ilk günden yorgun, bitkin, uykusuz imajı çizerseniz; iş arkadaşlarınıza negatif bir enerji verirsiniz ve iletişim kurmada sorun yaşarsınız.

“Ayşe Hanım Biraz Fazla Konuşuyor Sanırım!”

"Ayşe Hanım Biraz Fazla Konuşuyor Sanırım!"Dedikodu kazanının altını yaktınız, ama yanlış bir zamanda yaktınız. Daha işe yeni başladığınız, ilk gününüz, kime neyin dedikodusunu yapıyorsunuz. Hiç tanımadığınız insanlarla, diğer iş arkadaşlarınızın dedikodusunu yapamazsınız. Daha hiçbirini tanımıyorsunuz ve onlar da sizi tanımıyor. Bu yüzden bırakın dedikodu yapmayı, ilk izlenimleriniz size kalsın.

“Ben Böyle Öğrenmedim!”

"Ben Böyle Öğrenmedim!"İlk iş gününüzde bir arkadaşınız size işi anlatır ve neler yaptıklarından bahseder. Eğer siz ona “ben böyle bilmiyorum, bana böyle öğrettiler” diye diklenirseniz, sevilmezsiniz. Söyleyebileceğiniz en kötü sözdür ve iş arkadaşlarınızın yardımını kabaca karşılamış olursunuz. Siz nasıl öğrendiyseniz öğrenin, size zaman ayırıp ilgilenen arkadaşınıza böyle bir ifade kullanmayın. Belki kendi bildiğiniz yöntemle daha iyi yapacaksınız, ama bunu söylemenin ne yeri ne de zamanı. O yüzden size yardımcı olmaya çalışan bu arkadaşlarınıza teşekkür edin. Daha en başından negatif bir ortam oluşturmayın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum