Yatırım yapmaya başla!

İlk Filmden Sonra Para Kazanmak için Zorlayan 10 Film Serisi

İlk Filmden Sonra Para Kazanmak için Zorlayan 10 Film Serisi

Filmler bir hobinin ötesindedir. “Hangi tarz film seversin?” sorusunun cevabı sadece film hakkında bilgiler içermez. Bu soruyu cevapladığınızda yaşam tarzınızı, nasıl bir kültüre sahip olduğunuzu ve daha birçok kişilik özelliğinizin de ipuçlarını verirsiniz karşı tarafa. İzlediğimiz ya da sevdiğimiz filmler, bazen düşük bütçeli, ancak oldukça kaliteli; bazen ise milyon dolarlar ile çekilmiş, ama en az harcanan para kadar korkunç olabiliyor. Nedense bu tarz filmlerin de sıklıkla en az üç devam filminden oluşan ve gittikçe daha kötü bir kurgu ile çekilen senaryolardan oluştuğunu görüyoruz. Arada sırada, çok yüksek miktarda bir bütçeye sahip olmadığı halde büyükler liginde beklenmedik bir şekilde milyonlara da ulaşabiliyorlar.

Peki, bir film gişe hasılatı kırıp oldukça yüksek miktarda para kazandırırsa seyircisinden tutunda hemen herkesin beklentisi ne olur? Tabi ki devam filmi çekmek. Çünkü yakaladığınız zirvenin sonraki senaryoda dibine dahi vursanız, ilk filmin etkisi size serinin 2. sini hatta 3. sünü bile izlettirecektir. Bir zamanlar seriler, genellikle en fazla üç film ile sınırlanırdı. Şimdilerde ise 4, 5, 6, hatta 7. si ile karşılaştıklarımız dahi oluyor. Kısacası, eskiden çok az çekilen devam filmleri şimdi en çok başvurulan sonuçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu durum ülkemizde de farklı sayılmaz. Senaryo hazır, oyuncu kadrosu hazır, geriye sadece lansmanı kalıyor. Hatta onu da 1. film fazlasıyla yapıyor. Özellikle sanatta bir şeyin çok yapılması demek, ne yazık ki kaliteyle paralel olmuyor. Böylece de karşımıza çok sayıda kötü seri çıkıyor. Tabi ki bu durumu hasılatlarından anlamamız mümkün değil, zira fazlasıyla gişe geliri elde ediyorlar. Ama gerçek film eleştirmenlerinden asla geçer not alamadıkları da aşikar. İşte bugün sizlerle bu filmlere göz atacağız. Her biri Hollywood tarihine damga vurmuş seriler; ama bizlere göre en kötü devam filmleri…

İşte karşınızda bugüne kadar çekilmiş en kötü film serileri:

10 Transformers

Transformers2007 yılında ilk kez karşılaştığımız Transformers filmi, hiçbir Akademi Ödülü kazanamadı. Filmin yükselen yıldızları Shia LaBeouf ve Megan Fox, ciddi bir drama dendiğinde tam anlamıyla akla gelen ilk ünlüler değiller. Fakat sonuç olarak serinin ilk filmi aksiyon dolu, eğlenceli ve iyi bir filmdi. Bu filmde fazlasıyla kovalama sahneleri, patlamalar, hatta uzaylı robotlar bile vardı. Eğer bayılmak için değil de mantık aramayacağınız, eğlenceli bir sinematik heyecan için birkaç saatinizi ayırmak isterseniz, Transformers tam da o tarzda bir filmdir.

İlk film çok iyi olmasa da iyiydi, en azından yeni bir heyecandı. Ancak ne yazık ki sonrasında başka bir tane çekmeye karar verdiler. Sonrasında başka bir tane ve başka bir tane daha çektiler. En yakın zamanda; Transformers, Transformers: Yenilerin İntikamı, Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü, Transformers: Kayıp Çağ filmlerinin ardından başlıksız bir beşinci film de yolda. Hemen hemen dünyanın her yerinde bulunan Transformers hayranlarına bile bu seriden bıkkınlık gelse de serilerin ardı arkası kesilecek gibi görünmüyor.

HOLLYWOOD’un EN ZENGİN 10 FİLM YAPIMCISI İÇİN TIKLAYIN.

9 Karayip Korsanları

Karayip KorsanlarıJohnny Deep, sevimli ve komik Kaptan Jack Sparrow rolü ile Karayip Korsanları: Kara İnci’nin Laneti filminde karşımıza çıktığı zaman; dünyanın dört bir tarafındaki sinemaseverler bu rom bağımlısı korsana bayılmışlardı. Eğlenceli, iyi bir mizah dozuna sahip, bol aksiyonlu, gerçekten güzel bir filmdi.

Ancak, üç yıl sonrasında serinin ikinci filmi olan Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı filmini seyrettik. Daha az etkileyiciydi ama yine de idare eder bir filmdi. Sonrasında serinin diğer filmleri Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu ve Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde filmleri ile devamını getirdiler. Fakat ilk iki filmdeki gibi seyircileri memnun etmemesine rağmen, Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Anlatmaz ismi ile beşinci devam filminin 2017 yılında beyaz perde de olacağını belirttiler. İlk filmler oldukça başarılı olsalar bile, her devam filmi bu başarıyı devam ettirecek kadar güçlü olamaz. Karayip Korsanları serisinin arkasındaki güçler henüz bu durumu kavrayıp bir ders çıkarmışa benzemiyor.

HOLLYWOOD’un EN PAHALI 5 FİLM SAHNESİ İÇİN TIKLAYIN.

8 Alien (Yaratık)

Alien (Yaratık)Son zamanlarda ilk filmlerin gişe başarılarından sonra, oldukça fazla devam filmleri çekilmeye başlandı. On yıl önce bir seri olan Alien filmi kesinlikle sadece modern bir fenomen değildir. James Cameron’ın yönetimi ile üretilen serinin diğer ikinci filminin de inanılmaz olduğu bir yapımdı.

1992 yılında, hiçte iç açıcı olmayan Aliens 3 filmi geldi ve birkaç yıl sonra Alien: Diriliş ile birlikle Alien vs Predator filmleri. Bu durumdan alınacak ders ise başarılı bir filmin ikinci bir devam filmine uzatılmış olması mümkün; fakat üçüncüyü, dördüncüyü, beşinciyi ve hatta daha sonrasında da seriyi devam ettirmeye başladığında eski tadını vermeyeceğidir.

OLDUKÇA FAZLA HASILAT YAPAN SİNEMA TARİHİNİN EN BERBAT 10 FİLMİ İÇİN TIKLAYIN.

7 Cehennem Melekleri

Cehennem MelekleriCehennem Melekleri serisinin arkasında; Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Terry Crews, Arnold Schwarzenegger gibi daha birçok büyük aksiyon yıldızı var. Başlangıç filmi 80’li ve 90’lı yılların aksiyon yıldızlarına saygı anlamı taşıyordu. Çünkü onların kesinlikle dokundukları her filmi etkileyici kılacak yıldız güçleri var. Fakat Cehennem Melekleri, kolayca bir filmde ele alınabilecek bir konuya sahip olmasına rağmen; ikinci, üçüncü ve yakın zamanda da dördüncü filmi gelecek. Cehennem Melekleri 3 filminde Ronda Rousey’in görünmesi gibi filmi hoş yapan birkaç unsur olsa da Cehennem Melekleri filminin seri haline gelmesine ihtiyaç yoktu.

EN MALİYETLİ 10 FİLM İÇİN TIKLAYIN.

6 Paranormal Activity

Paranormal ActivityKuşkusuz Paranormal Activity, korku filmleri türüne yeni ve farklı bir soluk getiren bir yapımdır. Fikirlerin birçoğu, reklamlarının halihazırda filmi itici yaptığı ve yeniliğin zor olduğu ile ilgili. 2009 yılında ilk Paranormal Activity çıktığında, filmi izleyen herkes filmin çekim tarzını fazlasıyla sevmişlerdi. Kesinlikle, hortlak faktörü de filme oldukça fazla katkıda bulunmuştur. Fakat, o zamandan beri neredeyse her yıl Paranormal Activity 2, 3, 4, Paranormal Activity: İşaretliler ve Paranormal Activity: Hayalet Boyutu filmlerini de kapsayan serinin yeni bir filmi veya Paranormal Activity’ye benzer birçok film piyasaya sürüldü. Üzücü olan kısmı ise serinin birçok filmine eleştirilmenler tarafından zayıf notlar verilmesi. Ama her şeye rağmen film para kazandırmaya devam ediyor. Bu yüzden de yapımcılar, Paranormal Activity 36’ya kadar bu seriyi devam ettireceklerdir.

FİLM TARİHİNİN PAHALIYA PATLAYAN DUBLÖR SAHNELERİ İÇİN TIKLAYIN.

5 Alvin ve Sincaplar

Alvin ve SincaplarYapımcılar bu filmi, belki de seri haline getirmenin daha kolay olacağını düşündükleri için küçük seyircileri amaçlayarak ortaya koydular. Çünkü çocukların birçoğu, sevdikleri karakterlerin maceralarını seyretmek için ne kadar tekrarlandığına bakmaksızın, seri filmleri kaçırmadan izleyebiliyorlar. Pixar’ın ultra popüler Oyuncak Hikayesi serisi gibi hem yetişkinlerin hem de çocukların kalbine hitap edecek kadar çok ama çok iyi yapılmış olabilir. Ancak, çocukların severek izledikleri çizgi sincaplar ile yapılmış bu canlı animasyon filminde aynı ruhu yakalayamıyoruz. Diyelim ki bir film olarak iyi; fakat sonsuz sayıdaki devam filmlerine başlamaları ile birlikte raydan çıktı!

DÜNYANIN EN ÇOK KAZANAN 10 ÇOCUK PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN.

4 Step Up (Benimle Dans Et)

Step Up (Benimle Dans Et)Romantik komedi filmi seven her insanın Benimle Dans Et filmine karşı bir zaafı vardır. Bu yapım Channing Tatum ve Jenna Dewan’ı bir araya getirdi. Çılgın kimyaları ve büyük dans sahneleri ile onlar oldukça güzeldiler. Kaçınılmaz bir şekilde iki yıl sonra, 2006 yılında, Step Up 2: Sokak Dansı filmi ile karşımıza çıktılar. Öncekinden farklı olsa da hala konu olarak, bir sanat okulu ve talihsiz aşıklar ile benzer dinamiklere sahipti. Ancak üçüncü, dördüncü ve beşinci filmlerin adının dışında ilk film ile kesinlikle hiçbir bağlantısı yoktu. Esas soruya gelecek olursak; neden özgün bir dans filmi ile karşımıza çıkmayıp, Step Up serisi olarak piyasaya sürüldüler?

MİLYONLARCA DOLAR ZİYAN EDEN 10 KORKUNÇ FİLM İÇİN TIKLAYIN.

3 Testere

TestereBirçok seri film ve orijinal filmi arasında birkaç sene olurken; korku filmi olan Testere, 2004 yılında piyasaya çıktığında oldukça büyük bir başarıya ulaştı ve yapımcılar çok para kazanmak için bir şans yakalamışlardı. Her yıl saat gibi başka bir devam filmi yayınlandı ve bu, tam yedi yıl sürdü. Başlangıç başlığı ile Testere, Testere II, III, IV, V, VI ve son olarak da Testere 3D gösterime girmişti. En azından devam filmlerinde, hikayenin bazı büyük karakterleri arasında geçen izole testler ve işkence sahneleri gibi bazı süreklilikler olmasına rağmen; hızlı bir şekilde piyasaya sürülen bu filmler seyircileri oldukça bunaltmıştı.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 FİLM SENARYOSU İÇİN TIKLAYIN.

2 Ölümcül Deney

Ölümcül DeneyKuşkusuz ki dünyanın her yerinde oldukça fazla Ölümcül Deney hayranı bulunuyor. Ama doğruyu söylemek gerekirse filmler temel olarak %5’lik bir kurguya sahip. Yapımcılar sadece, özel efektlere ve aksiyon sahnelerine bel bağlayarak çok uzun bir süre bu filmi devam ettirdiler. Başlangıç filminden sonra stüdyo, Ölümcül Deney: Kıyamet, Ölümcük Deney: İnsanlığın Sonu, Ölümcül Deney: Ölümden Sonra, Ölümcül Deney: İntikam ve son olarak da Ölümcül Deney: Final filmlerini çıkardı. Serinin altıncı filmi olan Final’in gerçektende final olduğunu umut ediyoruz. Ancak kim bilir, bu seri kolayca çift hanelere bile ulaşabilir.

VİDEO OYUNLARINDAN UYARLANMIŞ YÜKSEK HASILATLI EN İYİ 14 FİLM İÇİN TIKLAYIN.

1 Alacakaranlık

AlacakaranlıkAlacakaranlık kitap serilerinin büyük bir başarı yakaladığını inkar etmeyelim. Eleştirmenler Stephenie Meyer’in kelimeleri ile bütün dünyada hayranlık uyandırmasına bakmadır. Böylece, film stüdyolarını da eleştirdiler ve yapımcılar, kitabın dışında bir film serisi yapmaya karar verdiğinde bu kez de izleyiciler tarafından tepki ile karşılandılar. Alacakaranlık kesinlikle Kristen Stewart, Robert Pattinson ve Taylor Lautner gibi birkaç süper starın çıkış noktası oldu. Fakat, bu film ile farklı yazarlar ve yönetmenler uğraşmış olsalar da metin içerisindeki değişiklikler, filmi beyaz ekranda kesinlikle komik duruma düşürdü.

Bazı filmler yüksek bütçeleri, şaşırtıcı performanslar, kusursuz kurgu ve işlenişleri ile karşımıza gelirken; bazıları ise kötü örnekler olarak ortaya çıkıyor. İlk filmler oldukça güzel olsa bile, genellikle yapımcılıların aç gözlülükleri yüzünden uzatılıyor ve devam filmleri çekiliyor. Bu seriler sayesinde birkaç yıldızın doğuşu gerçekleşse de çoğu yıldızın da çöküşüne sebep olabiliyor. Seri filmlerin de içlerinden güzel olanlar yok değil; fakat bir film ne kadar uzatılırsa o derecede seyircinin bunalmasına ve ilk filmin özgünlüğünü kaybetmesine neden oluyor. İlla ki sizlerinde akıllarında olan bu tarz film örnekleri vardır, sizler de yorumlarınızla bu listeyi çoğaltmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum