Yatırım yapmaya başla!

Rolls Royce Cullinan’ın Kayıp Babası Bulundu: “Bentley Dominator”

Geçtiğimiz günlerde dünyanın gerçek ilk en lüks SUV'u Rolls Royce Cullinan'ı tanıtmıştı. Ancak gördük ki ilki o değilmiş!
Rolls Royce Cullinan’ın Kayıp Babası Bulundu: “Bentley Dominator”

Çok değil; yeryüzünün ultra lüks SUV‘unu 2 gün önce sizlere tanıtmıştık. Genel gövde hatlarını tahmin ettiğimiz ancak teknolojisini kestiremediğimiz 4×4 araç! Tamamen dünya zenginlerinin rahatı için çalışan İngiliz Rolls Royce, Cullinan’ı inşa ederken 92 yıllık tarihe sahip karakterli sedanı Phantom‘u yüksek yapıda ve iyi arazi performansında tekrar ele aldı. Peki başka rakibi var mı? Mutlaka! Ne kadarda ikinci planda gibi gözükse de üçüncüsü olmayan bu yarışın diğer üyesi Bentley Bentayga’dır.

Sizlere satılık bir BMW’den bahsetmiştik. Bu 850Ci Serisi spor otomobil, Brunei Sultanı‘na aitti. Gördük ki dünyanın ilk gerçek lüks SUV’u Cullinan değilmiş! Brunei Sultanı’na 1990’larda özel olarak yapılan Bentley Dominator anlıyoruz ki ata sıfatını çok zaman önce almış.

Bu Aracın Varlığından Kimsenin Haberi Yok muydu?

Eğer ki olsaydı bu zamana kadar çıkardı. Cullinan’ın sizde takdir edersiniz ki az çok nasıl olacağı kesinlikle belliydi. RR’nin ağzından kaçırdığı “Phantom odaklı” demesiyle sırlar ortaya dökülmüştü. Elbette bu gibi sultanların sayısı yüzleri bulan araç koleksiyonları vardır.

Hangi marka ve modelde olduğu farketmeksizin onun istediği, sevdiği donanımlarda yeniden imal ettirirler. Yaklaşık 10 sene önce Autoblog bu aracın varlığından haberdar olmuş ve dünyaya yayınlamıştı. Aradan geçen zamana bakılırsa Cullinan çıkmasaydı böyle devam edilecekti.

Dominator’ün Karoser Yapısını Bentayga ve Cullinan’ın Kullandığı Resmen Belli!

İkisi SUV’u da yan yana koyduğumuzda gerçekten hayret verici görüntüler çıkıyor. Baba – oğul ilişkisine dönen olayda, far yapılarının ve motor kaputunun benzerliği ilk göze çarpanlardan.

Izgara stilinin hiç bozulmadan Dominator’de aşağıya uzatılsaydı, RR neden tasarım yapmaya o kadar uğraşmış ki derdik.

Her iki SUV’unda Arkadan Duruşları ve İç Mekan Yapıları Aynı

Dominator’un markası hakkında bir şey demesek dahi ya Bentley ya da Roll Royce olduğu anlaşılır. Bu durumun benzerini Lamborghini’de de yaşamıştık. İtalyan temsilcinin ilk ve en hızlı SUV’unun Urus olduğu söylenmişti. Halbuki LM002’nin varlığını herkes unutmuştu. Dominator’ün kırmızı siyahla kombinlenen deri döşemeleri çok zengin duruyor. Keyfinden ödün vermeyen sultanın SUV’u, yaklaşık 30 sene önce yapılmış olsa da günümüz lüks anlayışına taş çıkartır.

Gördüğümüz kadarıyla özel yapım Bentley’i 3 farklı renkte versiyon yapmışlar. Garip ama Cullinan’ın babasının olduğunu duymak garip oldu. Belki bir gün RM Sothebys‘de veya eBay’de satılık ilanını görür ve değerini tahmin edemediğimiz Dominator’ün ne kadar edeceğini beraber öğrenmiş oluruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum