Yatırım yapmaya başla!

İlk Disneyland Haritası 2.5 Milyon Liraya Satıldı!

Dünyanın en bilindik ve en büyük eğlence merkezlerinden bir tanesi olan Disneylan'in, Walt Disney tarafından hazırlanan ilk haritası ortaya çıktı.
İlk Disneyland Haritası 2.5 Milyon Liraya Satıldı!

Hem çocukların hem de yetişkinlerin merak ettikleri ve sevdikleri eğlence parklarından biri olan Disneyland’in temelleri Walt Disney tarafında 17 Temmuz 1955 tarihinde Kaliforniya Anaheim’de atıldı. 60 yılı aşkın süredir faaliyette olan bu tesis, Tokyo, Şanghay ve Hong Kong başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerine yayılmayı başardı.

Dünyanın en büyük eğlence parkı olarak kabul edilen Disneyland, kısa sürede bünyesinde barındırmış olduğu temalar ve donanımlar sayesinde önemli bir turizm merkezi haline geldi. Tabiri caizse “para basan” bu tema parkının taslak halini aldığı ilk haritası da tamı tamına 708.000 dolara yani yaklaşık 2.5 milyon liraya alıcı buldu.

Disneyland’in Kuruluşuna Işık Tutan İlk Harita

Disneyland'in Kuruluşuna Işık Tutan İlk HaritaWalt Disney’in dünyaca ünlü bir tema parkı olan Disneyland’in sunumu için tasarlamış olduğu ilk harita Los Angeles’taki bir açık arttırmada 708.000 dolara adı açıklanmayan bir alıcıya satıldı. Disneyland’in orijinal haritası 1953 yılında, yani kuruluşundan 2 yıl önce Walt Disney ve Herb Ryman tarafından tesise fon oluşturmak için oluşturuldu.

Haritanın satışa çıkarıldığı Van Eaton Galleries’in kurucu ortaklarından olan Mike Van Eaton ise haritaya gösterilen ilginin beklediklerinden daha fazla olduğunu, 60 yıllık bir haritanın günümüzde bile böylesine talep görmesinin ise takdir edilmesi gerektiğini belirtti.

Disneyland Nasıl Tasarlandı?

Disneyland Nasıl Tasarlandı?Yaratıcılığı ve benzersiz zekasıyla dünya tarihine damgasını vuran Walt Disney, çok sevdiği kızıyla birlikte geçirmiş olduğu değerli zamanlardan ve anılardan ilham alarak bu muazzam eğlence parkını tasarladı.

Kostümlerdeki en ince detaylar bile gösterinin ve hikayenin bir parçasıydı. Eğlence ve yaratıcılığı zihninde harmanlayan Walt Disney, tema parkının tarihindeki en büyüleyici ve sıra dışı kostümlerin yaratılmasına ön ayak oldu. Ayrıca canlı renkler ve ilginç dokunuşlar ile tasarlanan Main Street ise yeni yüzyıla açılan bir geçit niteliğindeydi.

Açık Arttırmada Hangi Değerli Öğeler Bulunuyor?

Açık Arttırmada Hangi Değerli Öğeler Bulunuyor?Nesiller boyu kendisine oldukça sadık bir hayran kitlesi oluşturmayı başaran Disneyland, gerek çocukların gerekse yetişkinlerin mutlaka ziyaret etmek istedikleri bir tema parkı haline geldi. Bu nedenle de Walt Disney imzalı ilk Disneyland haritası, günümüzde bile böylesine ilgi çekmeyi başardı.

Disneyland TasarımıFakat bu açık arttırmada Disneyland’in tarihine ışık tutan bu parçanın yanı sıra daha birçok dikkat çekici öğe de boy gösterdi. Binlerce benzersiz eserin yer aldığı müzayedede; Perili Köşk filmine ait animatronik bir tişört, Walt Disney Dünya Demiryolu Kondüktör kostümü ve Indiana Jones gardrobu bulunuyordu.

Açık Arttırmada Yer Alan Diğer Popüler Parçalar

Açık Arttırmada Yer Alan Diğer Popüler ParçalarElbette ki müzayedede boy gösteren değerli parçalar bunlarla da sınırlı değildi. Disneyland bünyesindeki Autopia’dan bir araç, Captain EO’dan Michael Jackson modeli ve Perili Köşk’ün büyük açılışına ait nadir bulunan bir poster gibi daha birçok öğe de yerini aldı.

Ayrıca nostaljik park hediyelik eşyaları, orijinal imzalı sözleşmeler, dergiler ve Disneyland’in ilk açıldığı tarihlerden kalan eşyalar da müzayedenin dikkat çeken parçalarıydı.

60 yılı aşkın süredir iflas yüzü görmemiş efsanevi bir eğlence parkı olarak dimdik duran Disneyland, dünya çapında oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip. Peki, siz olsanız bu tema parkının kuruluşuna ait izler taşıyan orijinal haritasına 2.5 milyon lira verir miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum