Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk Çeyrekte Büyüyen Romanya, 2020’de %5,7 Daralacak

İlk çeyrekte yüzde 2,4 büyüdüğünü açıklayan Romanya için gelen 2020 tahmini, yüzde 5,7 daralmaya işaret ediyor.
İlk Çeyrekte Büyüyen Romanya, 2020’de %5,7 Daralacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülkenin Ulusal İstatistik Ofisi (INS) tarafından açıklanan verilere göre Romanya GSYİH’si ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,4 artarken, rakam altı yılın en yavaş performansı olarak kayıtlara geçti.

Romanya’daki üç aylık GSYİH böylece cari fiyatlarla 216,3 milyar Rumen leyi seviyesine ulaştı.

İç tüketim önemli ölçüde azalırken net ithalat, çarpıcı bir şekilde artış gösterdi ve Mart ayının ortalarında yaşanan iktisadi faaliyetteki ani kesintinin etkisi olarak büyük miktarlarda envanter birikti. Sanayi faaliyeti dış ticaretteki aksaklıktan etkilense de bundan önce bile duraklama belirtileri göstermişti.

Romanya’nın 2020’nin ilk çeyreğindeki GSYİH’si yıllık bazda yüzde 2,4 artsa da rakam yaklaşık 6 yılın en düşük büyümesi oldu.
Romanya GSYH İlk Çeyrek %0,3 Artış
Kaynak: Trading Economics

Romanya GSYİH’si 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 5 artış göstermişti. Romanya GSYİH’si Ocak-Mart döneminde bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 0,3 artış kaydetti. Nihai hane halkı tüketim hacmi yılın ilk çeyreğinde %3,1 artarken tarım sektörü üretimi %0,5 arttı. Sanayi sektörü üretimi %5,9 oranında azalırken, inşaat %23,3 oranında yükseldi.

Mal ve hizmet ithalatı yüzde 0,8 artarken 2020 yılının ilk çeyreğinde ihracat yüzde 5,5 düştü. Mevsimsellikten arındırılmış yıllık karşılaştırma esasına göre Romanya GSYİH büyümesi, geçen yılın ilk çeyreğindeki yüzde 5,1’den yüzde 2,7’ye geriledi. INS tahminlerine göre Romanya ekonomisi geçen yıl yüzde 4,1 oranında büyüdü.

Nisan ayı ortalarında hükümet, ülke ekonomisinin %1,9 oranında küçüleceğini tahmin ederken Dünya Bankası çok daha karamsar bir tahminde bulundu.
Dünya Bankası Romanya %5,7 Tahmin
Kaynak: World Bank

Küresel ekonomi için yüzde 5,2 daralma öngördüğü son raporunda Dünya Bankası, Romanya GSYİH’sinin 2020’de yüzde 5,7 daralacağını ve gelecek yıl yüzde 5,4 oranında iyileşeceğini tahmin etti.

Güncellenen tahmin, bu yılın GSYİH tahmini için Ocak ayında Romanya için yapılan son Dünya Bankası projeksiyonuna kıyasla dik bir 9,1 puanlık düşüşe işaret etti. Daha sert düşüş bekleyen Avrupa Komisyonu, yüzde 6’lık daralma ve 2021’de yüzde 4,1 iyileşme tahmininde bulunmuştu. EBRD ise Romanya’nın 2020’de yüzde 4 daralırken 2021’de aynı şekilde toparlanacağını öngörmüştü.

EBRD Romanya Daralma Tahmini
Görsel Kaynak: EBRD

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu