Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Akıllara Durgunluk Verecek İlginç Tasarımlarıyla Dikkat Çeken 5 Ev

Akıllara Durgunluk Verecek İlginç Tasarımlarıyla Dikkat Çeken 5 Ev
Son Güncelleme: 
Yorum

Herkes yaşamak istediği evi kendisine göre tasarlamak, içerisini kendi isteklerinde göre dizayn etmenin hayalini kurar. Bazen bu tarz yaşam alanları dünyanın en pahalı evleri olurken, bazen ise kuytu köşede kalmış, bir yuvanın sıcaklığını sunan küçücük yapılar halini alırlar. Elbette ki bu tarz yapılar çoğu zaman sahibinin isteklerine göre şekillenir. Yeryüzünde bulunan bazı yapılar oldukça ilginç tasarımlara sahiplerdir. Mesela, dünyanın en tuhaf evleri arasında yer alan mekanları bu tarz farklı tasarımlara sahip evler olarak örnek gösterebiliriz. Bizler bazen en iyi evleri; sayısız yatak odasına, geniş bahçelere ve merkezi bir konuma sahip yerler olarak düşünsek de hayal gücü oldukça geniş insanlar için bu durum oldukça farklıdır.

Dünyanın dört bir yanında sahiplerinin istedikleri yerlere, arzu ettikleri tarzda yerleştirilmiş bu evler; görenlerin aklını fazlasıyla karıştırıyor. Nasıl tasarlandıklarını oturup saatlerce düşüneceğiniz, akıllara durgunluk verecek kadar ilginç tasarımlara sahip bu eşsiz hayal gücünün ürünlerini sizler için listeledik. Şimdi arkanıza sıkıca yaslanın ve bu ilginç tasarımları incelemeye başlayın. Yalnız listenin sonunda merak ettiğim bir şey var. Tercihinizi de yapmayı unutmayın!

İşte karşınızda tasarımlarıyla hayal gücünün sınırlarını zorlayan muhteşem yapılar:

5 Helidome – Fransa

Helidome - FransaPierre Cardin’in baloncuk şeklindeki evi gibi daha birçok ilginç tasarımı bünyesinde barındıran Fransa, mimarlık açısından oldukça eşsiz bir yerdir. Sundial House olarak da bilinen, Helidome adı verilen bu ev; Fransa, Alsacian bölgesine yerleştirilmiştir. Farklı bir tasarıma sahip ev, sadece güneş saati (sundial) olarak adlandırılmayıp aynı zamanda da bu aracın görünümüne sahiptir. Helidome’nin bütün duvarları camdan oluşmuştur ve güneş değişik mevsimlerde bu evin farklı bölgelerine vurmaktadır. Oturma odasından içeri giren güneş ışınları, kış aylarında bu alanın ısınmasını sağlarken; yaz aylarında ise bu kısım tamamıyla gölgelik bir alan haline gelmektedir.

4 Kayalık Evi – Sırbistan

Kayalık Evi - SırbistanBu muhteşem küçük ev; Sırbistan, Bajina Basta’da bulunan bir gölün ortasındaki dev bir kayanın üzerine yerleştirilmiştir. Efsaneye göre bu ev, 1968 yılında bu bölgede yüzen bir grup ziyaretçi tarafından tasarlanmıştır ve burayı yüzerken dinlenebilecekleri bir alan olarak dizayn etmişlerdir. Dev kayalığın üzerine kütükleri yığmakla evin inşasına başlayan bu grup, yapıyı çok kısa bir zamanda tek parça haline getirmişlerdir. Amerika’da satılan lüks sahil evleri kadar olmasa da mükemmel bir konuma ve manzaraya sahiptir.

3 Çilek Evi – Japonya

Çilek Evi - JaponyaDev bir çilek görünümüne sahip bir ev tasarlayacak dünyadaki tek millet, elbette ki Japonlardır. Bir çileği andıran bu ev, Sanrio şirketi tarafından tasarlanmıştır ve evin üzerinde bulunan küçücük pencereler ise meyvenin üzerindeki tohumları temsil etmektedir. 1984 yılında Japonya, Tokyo’da inşa edilen bu ev; çocukların oyun oynayabilecekleri, hatta eğlenebilecekleri bir alan olarak tasarlanmış. Bu dev çileği böylesine ilginç kılan bir diğer özellik de plaza ve dev alışveriş merkezlerinin yakınında bulunmasıdır.

2 Altın Piramit Ev – Amerika

Altın Piramit Ev - AmerikaKimse Mısır’da neden piramitlerin inşa edildiğini tam olarak bilmese de bazılarına göre antik zamanlarda bir enerji kaynağı olarak tasarlanmıştır. Jim ve Linda Onan, muhtemelen bu şekilde düşünenlere katılıyorlardı ki kendilerine Illinois, Wadswortg’da altından bir piramit inşa etmişlerdir. 1977 yılında çift tarafından tasarlanan bu ev, 5 bin metrekarelik dev bir piramittir ve bünyesinde yine küçük bir piramit şeklinde olan garaj bulunmaktadır.

1 Tepetaklak Ev – Kanada

akillara-durgunluk-verecek-kadar-ilginc-tasarimlara-sahip-5-ev-tepetaklak-ev-kanadaNiagara Şelalesi’nin yüzlerce metre yükseklikten dökülen muhteşem bir doğal güzellik olduğunu herkes bilir. Şelalenin yakınlarında Kanada, Ontario’da inşa edilmiş bu alt üst ev de muhtemelen bu doğa harikasından esinlenilerek tasarlanmıştır. Aynı zamanda bu ev, bir amaç için inşa edilmiştir. Günlük gelen turistlerin böylesine tepetaklak olmuş bir evin iç kısmının nasıl olduğunu ve burada nasıl yaşanıldığını merak etmeleri için oluşturulan bu ev, “Ripley’s Believe It or Not” (İnanın ya da İnanmayın) isimli şirketin olduğu caddede yer almaktadır. Sizce bu bir tesadüf mü?

Çoğu insan yaşamış olduğu evi, “dört duvar” olarak tanımlasa da dünya çapında bulunan yaratıcı insanlar bu yapıları muhteşem ve ilgi çekici güzellikler haline getirmişlerdir. Bu evlerin her birinin bir amaç uğruna bu şekilde tuhaf ve ilginç olarak tasarlanıldıkları düşünüldüğünde, yapıların arkasında bulunan insanların zekalarına hayran kalmamak mümkün değil. Peki, gelelim sorumuza. Sizlere sunmuş olduğumuz ilginç tasarım ürünü olan bu evlerden hangilerinin sahibi olmak isterdiniz? Sorumuzun cevabı ile birlikte bu konu hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu