Yatırım yapmaya başla!

İletişim Başkanlığı Mobil Takip Uygulamasının Detaylarını Paylaştı

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada COVID-19 tanısı alan kişilerin takibi için kullanılacak mobil uygulama hakkında yeni bilgilere yer verildi.
İletişim Başkanlığı Mobil Takip Uygulamasının Detaylarını Paylaştı

Son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, ne yazık ki ülkemizde de yaygın bir şekilde görülüyor. Dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısına geçti ve önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkemizdeki son vaka ve vefat sayıları hakkında bilgiler veren Bakan Koca, Hayat Eve Sığar adlı mobil uygulamadan bahsetti. Buna göre COVID-19 tanısı alan kişiler mobil uygulama aracılığı ile takip edilecek. Son yapılan açıklama itibarıyla ülkemizdeki vaka sayısı 34.109 olarak duyuruldu.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ise 725’e yükseldi. Dün akşam yapılan mobil takip uygulaması ile ilgili duyuru sonrası, bugün projeye dair yeni detaylar paylaşıldı. İletişim Başkanlığı tarafından Pandemi İzolasyon Takip Projesi’nin nasıl uygulanacağına dair bilgilere verildi. Proje ile pozitif tanı alan kişiler mobil uygulama aracılığı ile takip edilecek ve dışarı çıkmaları halinde uyarılacak. Kurallara uymayan kişilerin bilgileri ise emniyet birimleri ile paylaşılacak.

Projenin Ayrıntıları Ortaya Çıktı

Projenin Ayrıntıları Ortaya Çıktı

Pandemi İzolasyon Takip Projesi, BTK ve GSM operatörleri tarafından yapılan iş birliği ile geliştirildi. Yapılan açıklamada izolasyon kurallarına dair yeni bilgilere yer verildi. Kurallara uymayan vatandaşlar için cezai yaptırımlar söz konusu olacak.

Projenin detaylarına dair yapılan açıklamanı detayları şu şekilde:

• Covid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ederse, telefonlarına uyarı mesajı gelecek.

• Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.

• Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak.

• Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

Sistem Güvenliği Sağlanacak

Sistem Güvenliği Sağlanacak

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada sistem güvenliğinin de etkin bir şekilde sağlanacağının garantisi veriliyor. Takip edilen kullanıcılar ile beraber etraflarındaki insanların da korunması amaçlanıyor. Toplanan verilerin ise salgının sona ermesi ile beraber başka amaçla kullanılmayacağı ve tamamının imha edileceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca yapılacak uygulamanın Kişisel Verilerin Korunması Kanununa aykırı olmadığına dikkat çekildi. Kanunda yer alan 6. maddede istisnai durumlarda kişilerin rızası olmaksızın veri toplanabileceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum