Yatırım yapmaya başla!

İlave Sıkıştırma Açıklamaları ile Döviz Kurları Ekside Seyretmeye Başladı

Hem yurt içi hem de yurt dışından gelen açıklamalar sonrasında döviz kurları rekorlarına ara verdi ve gerilemeye başladı. İşte detaylar;
İlave Sıkıştırma Açıklamaları ile Döviz Kurları Ekside Seyretmeye Başladı

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, gerekli olduğu takdirde ilave sıkılaştırma yapılabileceğini söyledi. Euro ve dolar başta olmak üzere döviz kurlarında görülen rekorlar, bugün gelen açıklamalarla tersine dönmeye başladı. Türk lirası neredeyse bütün dövizler karşısında değer kazanırken, rublede de yükseliş görüldü.

Dolar kuru, yüzde 0,94 oranında ekside seyrederek 4,0981 liradan işlem görmeye başladı.

Dolar 4,10 Liranın Altında

Dün 4,20 lirayı test eden kur, yatırımcıları sevindirirken, bir yandan da endişe verdi. Orta Doğu’daki gerginliğin artması nedeniyle dün adeta şov yapan dolar kuru, bugüne sakin başladı. Ardından hem TCMB başkanından hem de Trump’tan gelen açıklamalarla düşüşe geçti. Sabah saatlerinde 4,15 liradan işlem gören kur, 4,10 sınırının altına düştü.

Dolar kurundaki değişimleri görmek için tıklayınız…

Euro kuru da düşüşe geçti ve sabah saatlerinde 5,14 liradan işlem görürken, 5,04 liraya kadar geriledi.

Euro 5,04 Lirada

Euro kuru ise dün 5,20 liraya yaklaştıktan sonra gerilemeye başladı. Şu dakikalarda yüzde 1,72 oranında ekside hareket ederek 5,0390 liradan işlem görüyor. Yarın açıklanacak olan Almanya TÜFE verisi ve ABD raporları Euro’da yönü belirleyebilir.

Euro kurundaki değişimleri görmek için tıklayınız…

En çok gerileyen kurlardan birisi de Japon yeni oldu ve yüzde 1,45 oranında ekside seyrediyor.

Japon Yeni Yüzde 1,45 Ekside

100 Japon yeni karşısında Türk lirasının değeri 3,8260 seviyesine geriledi. Sabah saatlerinde en yüksek 3,8995 lirayı gören kur, gelen açıklamalarla birlikte düşüşe geçti. Günün en düşük seviyesi ise 3,8141 lirayı kaydetti.

Japon yeni kurundaki değişimleri görmek için tıklayınız…

Diğer bir sert düşüş ise yüzde 2,33 oranında eksideki seyirle İsveç kronu kurunda yaşandı.

İsveç Kronu Yüzde 2,33 Ekside

İsveç kronu, açıklamalar sonrasında sert düştü ve 0,4861 liradan alıcı bulmaya başladı. Sabah saatlerinde 0,4992 liradan güne başladıktan sonra, gerilemeye başlayan kur, 0,4857 liraya kadar indi.

İsveç kronu kurundaki değişimleri görmek için tıklayınız…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü ABD – Rusya atışması sonrasında ilk yorumunu yaptı. Konuşmasında “bizi döviz kuru üzerinden terbiye edemezler,” ifadelerini kullandı. Analistler ise TL’deki değer kaybının nedenlerini; iç siyasi gelişmeler, yüksek enflasyon ve cari açık gibi verilere bağlıyor. Dışarıdaki jeopolitik gerginlikler de eklenince Türk lirasındaki kayıplar derinleşiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum