Yatırım yapmaya başla!

Kurdaki Yükseliş İlaç Sektöründe Yokluk Dönemini Başlatıyor

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Barut, kurdaki yükselişle göz ve kanser hastalıkları için gerekli olan ithal ilaçların piyasada temininde sıkıntıların başladığını bildirdi.
Kurdaki Yükseliş İlaç Sektöründe Yokluk Dönemini Başlatıyor

Son dönemlerde dolar kurundaki yükseliş can yakıcı boyuta ulaştı. Hemen her sektör söz konusu durumdan şikayetlerini dile getirirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz kurlarındaki yükselişin önüne geçebilmek için hafta başından bu yana iki ayrı girişimde bulundu. Finans ve yatırım uzmanı Jim Rogers ise Türk lirası üzerindeki baskının dış etkenlerden kaynaklandığını söyledi. Kurun rekor seviyelerde seyretmesinden en çok zarar görenlerden biri de ilaç sektörü oldu.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, kurdaki yükselişle ilaç sektörünün çok zorlu günler geçirdiğini söyledi.

Çarşamba günü 1 milyar liralık yatırım hamlesini açıklamak için basın mensuplarıyla bir araya gelen Barut, dolar kurundaki yükselişin etkisiyle ne denli zarar gördüklerini belirtti. Söz konusu durumdan en çok etkilenen sektörlerin başında inşaat, sonra da ilaç olduğunu söyleyen Barut’tan oldukça dikkat çekici bir yorum geldi; “ithal ilaçlarda bir süre sonra yokluk başlayabilir”.

Özellikle kanser, göz ve biyoteknoloji bölümlerinde, piyasada ilaç sıkıntısı yaşanacağı düşünülüyor.

Göz hastalıkları ilaçlarında bu sıkıntıların şimdiden başladığını belirten Nezih Barut, Abdi İbrahim olarak işlerini severek yaptıklarını, ülkeye karşı sorumluluklarını cesaretle yerine getirdiklerini fakat ilacı ithal edenlerin zarar etmeye ne kadar dayanabileceğini bilmediğini ifade etti. Kurun geldiği noktanın şirketlerin karını erittiğini belirtirken, ilaçta yokluk döneminin başlaması halinde SGK’nın iskonto oranında bir düşüş olacağını kaydetti.

2020 yılına kadar tekrar dünyanın en büyük 100 ilaç firması arasında olmayı hedefliyorlar.

Geçtiğimiz yıl 553 milyon dolar ciro elde eden Abdi İbrahim, 2007 yılında dünyanın en büyük 100 ilaç firması içinde yer aldıklarını, o dönemde 835 milyon dolar cirolarını olduğunu söyledi. Türk lirasının diğer ülke para birimleri karşısındaki değer kaybıyla bu tutarın geçen sene 553 milyon dolara kadar indiğini ifade etti.

1 milyar TL boyutundaki yatırım hakkında da konuşan Nezih Barut, bu tesislerin 2020 yılında üretime geçmesinin planlandığını söyledi. Türk ilaç sektörünün en çok istihdam sağlayan firması olduklarını ve bu unvanı korumaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum