Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlaç Fiyatlarına Zam Geliyor! Güncel Euro Değeri Artırıldı!

İthal ilaçlarda kullanılan euro kurunda artırım kararı alındı ve düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Pek ilaç fiyatında artış yaşanması bekleniyor.
İlaç Fiyatlarına Zam Geliyor! Güncel Euro Değeri Artırıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çok sayıda ilaca dair fiyat artışını beraberinde getirecek yeni düzenleme yapıldı. Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik öngören Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenleme ile beraber ilaç fiyatlandırmasında uygulanan güncel euro değeri yüzde 25 oranında artırıldı. Bu artırım ile beraber ithal ilaç fiyatlarında baz alınan güncel euro değeri 17 lira 55 kuruşa çıkarıldı. Düzenleme öncesi güncel euro değeri 14 lira olarak uygulanıyordu.

İlaç fiyat kar çizelgesi
Kaynak: Resmi Gazete

Buna ek olarak fiyat korumalı ürünlerde uygulanan barem değeri de euro kurunda yapılan artış kadar güncellendi. Barem değeri fiyat korumalı ürünlerde 60 lira 51 kuruş, diğer ürünlerde ise 31 lira 62 kuruş olarak belirlendi.

Düzenleme 25 Aralık 2023’ten itibaren yürürlüğe girmiş olacak. Tarifenin resmi hale girmesi ile beraber pek çok ilaç fiyatında yüzde 25 oranında artış gerçekleşmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.