Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İklim Şoklarının Avrupa Piyasalarına Etkisi Belli Oldu

Avrupa’da iklim şokunun piyasalara etkisi değerlendirildi. ECB ile Avrupa Sistemik Risk Kurulu’nun bulguları dikkat çekti.
İklim Şoklarının Avrupa Piyasalarına Etkisi Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Avrupa Sistemik Risk Kurulu (ESRB), iklim şoklarının Avrupa finansı üzerinde yaratabileceği etkiler için ortak rapor yayımladı.

Raporda, iklim riski şoklarının, finansal sistem boyunca yayılabileceği konusunda uyarı yapıldı.

Karbon fiyatlarında ani ve önemli bir artışın damgasını vurduğu düzensiz geçiş senaryosunda, sigortacıların ve yatırım fonlarının piyasa kayıpları yüzde 3’ten yüzde 25’e kadar çıkabilir.

Aynı zamanda iklim risklerinin hızla büyüme olasılığına dikkat çekildi. Kurumların ortak hazırladığı raporda, iklim riskini tetikleyen unsurlara, şirketlerin ve bankaların bu riskten olumsuz etkilenebileceğine vurgu yapıldı.

Doğal Sorunlar Ekonomiyi Etkileyecek

ECB ve ESRB, son yıllardaki küresel anlamda yaşanan su stresi, ısı stresi ve orman yangınları gibi doğal sorunların, iklim krizini şiddetlendirebileceğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Raporda, piyasalardaki hareketliliklerin doğal iklim risklerinden doğrudan etkilenebileceği belirtildi. İklim riskinin fiyatlandırma konusundaki tercihleri değiştirebileceğine işaret edildi.

Finansal kurumların varlıklarını beklenmedik fiyatlarla hızla sattığı yaygın satışların görülebileceği söylendi.

Yatırım fonları, emeklilik fonları ve sigorta şirketlerinin portföylerinin iklim şoku nedeniyle olumsuz etkilenebileceği bilgisi verildi. Risk süreciyle ilgili olarak şirketlerin temerrüde düşmesi ve sonucunda bankaların kayıp yaşayabileceği belirtildi.

İklim risklerinin sistemik doğası hakkında daha fazla kanıt sunan raporda, makro ihtiyati bir politika yanıtı için çağrıda bulunuldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın