Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İklim Şoklarının Avrupa Piyasalarına Etkisi Belli Oldu

Avrupa’da iklim şokunun piyasalara etkisi değerlendirildi. ECB ile Avrupa Sistemik Risk Kurulu’nun bulguları dikkat çekti.
İklim Şoklarının Avrupa Piyasalarına Etkisi Belli Oldu
Son Güncelleme: 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Avrupa Sistemik Risk Kurulu (ESRB), iklim şoklarının Avrupa finansı üzerinde yaratabileceği etkiler için ortak rapor yayımladı.

Raporda, iklim riski şoklarının, finansal sistem boyunca yayılabileceği konusunda uyarı yapıldı.

Karbon fiyatlarında ani ve önemli bir artışın damgasını vurduğu düzensiz geçiş senaryosunda, sigortacıların ve yatırım fonlarının piyasa kayıpları yüzde 3’ten yüzde 25’e kadar çıkabilir.

Aynı zamanda iklim risklerinin hızla büyüme olasılığına dikkat çekildi. Kurumların ortak hazırladığı raporda, iklim riskini tetikleyen unsurlara, şirketlerin ve bankaların bu riskten olumsuz etkilenebileceğine vurgu yapıldı.

Doğal Sorunlar Ekonomiyi Etkileyecek

ECB ve ESRB, son yıllardaki küresel anlamda yaşanan su stresi, ısı stresi ve orman yangınları gibi doğal sorunların, iklim krizini şiddetlendirebileceğinin altını çizdi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Raporda, piyasalardaki hareketliliklerin doğal iklim risklerinden doğrudan etkilenebileceği belirtildi. İklim riskinin fiyatlandırma konusundaki tercihleri değiştirebileceğine işaret edildi.

Finansal kurumların varlıklarını beklenmedik fiyatlarla hızla sattığı yaygın satışların görülebileceği söylendi.

Yatırım fonları, emeklilik fonları ve sigorta şirketlerinin portföylerinin iklim şoku nedeniyle olumsuz etkilenebileceği bilgisi verildi. Risk süreciyle ilgili olarak şirketlerin temerrüde düşmesi ve sonucunda bankaların kayıp yaşayabileceği belirtildi.

İklim risklerinin sistemik doğası hakkında daha fazla kanıt sunan raporda, makro ihtiyati bir politika yanıtı için çağrıda bulunuldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu