Yatırım yapmaya başla!

Bilim İnsanları İklim Krizine Karşı Uyarırken, Tehlikenin Ciddi Boyutta Olduğunu Söylediler

Dünyada 11 bini aşkın bilim insanı, oldukça açık ve net görülebilen bir iklim krizi tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu söylüyor.
Bilim İnsanları İklim Krizine Karşı Uyarırken, Tehlikenin Ciddi Boyutta Olduğunu Söylediler

Oxford University tarafından yayınlanan BioScience isimli bilimsel dergi, “Bilim insanları iklim krizine karşı uyarıyor” başlıklı bir çalışmanın sonuçlarını paylaştı. Çalışmada, tüm bilim adamlarının insanları yaşanabilecek olası bir felakete karşı uyarmasının ahlaki bir zorunluluk olduğu belirtildi.

Bu zorunluluk baz alınarak, dünya üzerinde hayatını bilim adamı olarak sürdüren 11 bini aşkın kişi, gezegenin açık ve tartışmasız bir iklim kriziyle burun buruna olduğunu beyan etti.

Gezegen İklim Kriziyle Burun BurunaBioScience’ın yayınladığı bu çalışma, 40 yıl gibi bir süre boyunca yürütülen araştırmalar sonucunda ortaya koyuldu. Çağımızın en büyük sorunlarından olan iklim krizine karşı çoğu hükümetin çalışmalarının yetersiz kaldığı belirtildi.

Bilim adamları tarafından özellikle son 40 yıl içinde karbondioksit, metan, azot oksit, yüzey sıcaklığı değişimi, Kutup Denizi buz seviyesi, Grönland buz kitlesi, buzul kalınlığı, okyanus ısı içeriği, deniz seviyesi, yanan alanların yüzölçümü ve şiddetli meteorolojik olaylarının göstergelerinde oldukça hızlı bir kötüye gitme durumu gözlendi.

İlk kez 1979 yılında Cenevre’de düzenlenen Dünya İklim Konferansı’nda iklim değişikliğinin ciddi bir boyuta ulaştığı bilgisine ulaşılmıştı. O tarihten günümüze kadar benzer uyarılar hep gelmeye devam etti, fakat buna rağmen sera gazı salınımları hızlı bir şekilde artarak devam ediyordu.

İklim Değişikliği Ciddi BoyuttaSöz konusu çalışmada rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilen yenilenebilir enerji kullanımının büyük ölçüde arttığı ve bunun gibi bazı alanlarda da gelişmeler meydana geldiği bildirildi. Bunun yanı sıra 2018 yılında kullanılan fosil yakıt enerjisinin yenilenebilir enerji kullanımının 28 kat fazlasına denk geldiği tespit edildi.

Konuyla ilgili konuşan Sydney Üniversitesi’nden Dr. Thomas Newsome, iklim krizinin ciddiye alınması gereken bir konu olduğunu vurgularken, bu duruma müdahale edilmedikçe tahmin edilenden çok daha büyük tehlikeler yaratabilecek bir iklim değişikliği yaşanabileceği konusunda uyardı.

Bu konuda önlemler alınması gerektiğine dikkat çeken Newsome, dünyada insanların hayatlarını  sürdüremeyeceği yeni bölgelerin ortaya çıkabileceğini gösterdiğini ifade etti. Tüm dünyayı derin bir endişe içerisine sokan iklim krizi, İngiltere Prensi Harry’i de uyarı yapmaya yönlendirmiş, Harry dünyanın zamana karşı yarış içerisinde olduğunu söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum