Yatırım yapmaya başla!

Meteoroloji Uzmanlarından İklim Değişikliğine Karşı Yeni Bir Tarım Politikası Çağrısı

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, global ölçüde yaşanan iklim değişikliğinin yarattığı etkileri değerlendirerek, yeni bir tarım politikası geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
Meteoroloji Uzmanlarından İklim Değişikliğine Karşı Yeni Bir Tarım Politikası Çağrısı

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, küresel ısınmanın etkisiyle meydana gelen iklim değişikliği konusuna ve bunun tarım sektöründeki etkilerine değindi. İklimlerin değişmesiyle her yıl yaşanan hava olaylarının da değiştiğini söyleyen Çukurçayır, bu konuda dünya genelinde çok yönlü araştırmaların yapıldığını, alınacak önlemler konusunda ise siyasi otoritelere büyük görev düştüğünü belirtti.

Fırat Çukurçayır, iklim değişikliğinin Türkiye’de yaratacağı etkilere ve alınması gereken önlemlere değindi.

Geçtiğimiz haftalarda en yakın komşularımızdan olan Yunanistan’da sel ve tropik fırtına olmak üzere iki büyük doğa felaketi meydana geldi. Bizim bugüne kadar hiç tropik fırtınaya tanık olmadığımızı söyleyen Çukurçayır, Yunanistan’da yaşanan fırtınanın Ege’den Türkiye’ye gelmesi gibi bir durum söz konusu olsaydı çok fazla etkileneceğimizi, o şiddetli rüzgarlara dayanacak şehirleşmeye sahip olmadığımızı sözlerine ekledi.

Artan nüfus ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ihtiyaçların yaşam alanlarının gelişmesini ve doğal habitatı olumsuz etkilediğini, bu faktörlerin genel olarak küresel ısınmayı tetikleyerek sera gazlarını artırdığını söyledi. Sera gazlarının artması hem insan hayatını hem de ormanları çok ciddi şekilde etkilerken, gün geçtikçe artan bu olumsuzlukların önüne geçilmediği takdirde iklim değişikliğinin daha da hızlanacağını belirtti.

Çukurçayır, tüm ülkelerin aynı anda gerekli tedbirler alması ve yeni bir tarım politikası geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin küresel ısınmaya bağlı olarak her yıl ısınma eğilimi gösterdiğini, NASA’ya göre 2018 yılının 9 aylık periyodunun Türkiye için bugüne kadarki en sıcak yıl olduğunu anlatan Çukurçayır, bu değişimler doğrultusunda yavaş yavaş güney ülkelerinin yaşadığı iklimlere doğru ilerlediğini belirtti.

1980 – 2010 yıllarının Ocak – Eylül aylarında 14,7 olan ortalama sıcaklık, bu yıl 17 dereceye yükselirken, geleceğimiz için yeni bir tarım politikası geliştirmemiz gerektiğini ekledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 3 modeli arasında yer alan “iyimser” senaryodan kimsenin bahsetmediğini, “olması muhtemel” ve “kötü” modellerin değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Küresel ısınmaya bağlı olarak deniz seviyesi son 25 yılda yaklaşık 9 cm yükseldi.

Bu artışın başta ada ülkeleri olmak üzere denizlere kıyısı olan tüm ülkeler için sıkıntı olduğunu söyleyen Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, Türkiye’de 1993 yılından bu yana denizlerimizin 8,7 cm yükseldiğini belirtti. Ayrıca son 30 yılda yaşanan doğal afetlerde de artış olduğunu, iklimlerin değişmesiyle yaşanan hava olaylarının da değişikliğe uğradığını dile getirdi. Bir ay önce Yunanistan’da yaşanan fırtınaya benzer bir duruma Türkiye’nin hazırlıklı olmadığını, şiddetli fırtınaya direnecek güçlü çatı sistemlerimizin ve şehirleşmemizin bulunmadığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum