Yatırım yapmaya başla!

İklim Değişikliği Küresel GSYİH’yi 2100’e Kadar %21 Düşürebilir

Daha yüksek sıcaklıkların küresel GSYİH’yi 80 yıl içinde yüzde 20’nin üzerinde düşürebileceği söylendi. Detaylar şu şekilde;
İklim Değişikliği Küresel GSYİH’yi 2100’e Kadar %21 Düşürebilir

Oxford Economics, gelecek iklim değişikliğinin ekonomik etkisinin çok sayıda ülkede nüfusun geçimini ciddi şekilde etkileyeceğini belirtti. Yeni rapora göre 2100 yılına kadar 3 derece ısınmanın, GSYİH seviyesini yüzde 21 azaltabileceği tahmin edildi.

Oxford Economics tarafından bu hafta yayımlanan ısı ve ekonomik performans arasındaki ilişki üzerine olan yeni analiz, 15 °C’nin iki tarafında bulunan uluslar arasında bir ayrım tespit etti.

Bugün Kuzey Amerika ve Avrupa da dahil olmak üzere ortalama yıllık sıcaklıkları 15 °C’nin altında olan bir ülkenin, yükselen sıcaklıklardan kısa vadede hafifçe faydalanacağı belirtildi.

Bugün küresel Güney dahil olmak üzere ortalama sıcaklıkları 15 °C’den daha sıcak olan tropikal ve astropikal ülkelerinse felaket gibi ekonomik bozulmayla karşı karşıya olduğu söylendi.

Hindistan’ın özellikle yıkıcı bir yörüngeyi takip ettiği ve ülkeler mevcut politikalarını iyileştirmezlerse GSYİH’nin 2100’e kadar %90 düşeceği öngörüldü. Kasvetli tahmin, GSYİH ve sıcaklık arasındaki tarihsel ilişkiye dayanırken araştırmacıların GSYH tahminleri üretmek için yüzyılın geri kalanı için iklim projeksiyonlarını kullandıkları bildirildi.

Rapor, 2100’den önce küresel ortalama sıcaklıkları 3 °C artırabilecek bir emisyon yörüngesini varsaydı. Yeni analiz, Nature dergisinde daha sıcak bir dünyanın ekonomik etkilerini yansıtma tekniğini tanıtan 2015’teki önemli bir araştırmanın bağımsız bir güncellemesiyken 2100’e kadar küresel GSYİH’ye %21’lik darbe, orijinal çalışma ile uyumlu geldi.

Oxford Economics Baş Avrupa Ekonomisti James Nixon, ekonomistlerin yıllardır iklim değişikliğini gelecekteki bir sorun olarak görmezden geldiğini söyledi.

“Açıkçası literatüre girdiğinizde bunun tam olarak böyle olmadığını anlıyorsunuz. Hindistan gibi iklim değişikliğinden olumsuz etkilenmesi muhtemel ülkeler için uzun vadeli tahminler ürettiğimiz için, bu tahminleri ne kadar yazmamız gerektiğini ölçmenin ve düşünmenin bir yolunu bulmalıyız.”

Yeni analiz, iklim değişikliklerinin taşıdığı riskleri bir kez daha gözler önüne sererken konuyla ilgili daha önemli düzenlemelerin yapılması gerektiği anlaşıldı. Zaten IMF Başkanı Georgieva’dan Orens Charles’a aktivist gruplardan çevreci organizasyonlara varana kadar birçok kişi ya da kurum, iklim krizi konusunda hükümetlere çağrıda bulunmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum