Yatırım yapmaya başla!

İklim Değişikliği Dünya Ekonomisinin Yüzde 3’ünü Kesebilir

EIU, iklim değişikliğinin dünya büyümesinin yüzde 3’ünü azaltabileceğini açıkladı. Detaylar aşağıda;
İklim Değişikliği Dünya Ekonomisinin Yüzde 3’ünü Kesebilir

Economist Intelligence Unit (EIU-Ekonomist İstihbarat Birimi) tarafından yapılan bir çalışma, iklim değişikliğinin önümüzdeki 30 yıl içinde dünya büyümesinin yüzde 3’ünü azaltabileceğini bildirdi.

Raporda, Afrika, Güney Amerika ve Orta Doğu‘nun iklim değişikliğinden en fazla etkilenmesinin muhtemel olduğu belirtilirken bunun nedeni daha yüksek ortalama sıcaklıklara ve daha küçük ekonomilere sahip olmaları olarak açıklandı.

Daha yüksek ortalama sıcaklıklar ve daha küçük ekonomiler, ülkeleri iklim değişikliğine karşı daha savunmasız hale getiriyordu.

Daha Yüksek Ortalama Sıcaklık Daha Küçük Ekonomi İklim Değişikliği SavunmasızUluslararası Para Fonu da küresel büyümenin bu yıl yüzde 3’e ulaşmasını bekliyor ki bu, küresel finansal krizden bu yana en düşük seviye. Bununla birlikte, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin de iklim değişikliğinin etkilerinden kaçamayacağı vurgulandı. İklim değişikliğinin bir sonucu olarak ABD’nin önümüzdeki otuz yılda büyüme oranının %1’den daha fazla azaldığını görebileceği aktarıldı.

Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu, Ağustos ayında ABD’de kişi başına düşen büyümenin dünya çapındaki beklenen yüksek sıcaklıklar ortasında önümüzdeki 81 yılda %10.5 azalabileceğini öngördü.

ABD İklim Değişikliği Zarar GörecekEconomist Intelligence Unit raporunda da şu ifadelere yer verildi “EIU’nun iklim değişikliği modeli, ABD ekonomisinin 2050’ye kadar iklim değişikliğinin olmadığı durumdan yüzde 1.1 oranında daha düşük olacağını hesaplar. ABD’deki son olaylar, büyük gelişmiş ekonomilerde bile var olan ciddi kırılganlıkları göstermiştir.”

EIU kırılganlıklar derken, Kaliforniya’da görülen daha sık ve daha yoğun orman yangınlarına atıfta bulundu. Geçen yıl sunulan bir ABD hükümeti raporu da iklim değişikliğinin ABD ekonomisine milyarlarca dolara mal olacağını tahmin etmişti. Aynı rapor, daha sonra Beyaz Saray tarafından reddedilmişti.

Dünya liderleri Aralık ayı başında İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen BM iklim değişikliği konferansında bir araya gelecekler. Liderler, burada Paris İklim Anlaşması’nın da temel amaçlarından olan küresel ortalama sıcaklık artışını 1.5 santigrat derece ile asıl sınırlayacaklarını tartışacaklar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum