Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin 2. Sondaj Gemisi Aralık’ta Çalışmalara Başlayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz haftalarda çalışmaya başlayan Fatih sondaj gemisinden sonra, aynı özelliklere sahip yeni bir geminin Aralık ayında sondaja start vereceğini söyledi.
Türkiye’nin 2. Sondaj Gemisi Aralık’ta Çalışmalara Başlayacak

Ekim ayının sonunda ilk çalışmaları başlayan ve Türkiye’nin yaptığı en başarılı işlerden biri olarak nitelendirilen Fatih gemisinden sonra, ikinci sondaj gemisi için müjde verildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin petrol ve doğal gaz arayacak ikinci gemisinin Aralık ayında geleceğini ve Karadeniz’de çalışmalara başlanacağını söyledi.

Bab-ı Ali toplantısında konuşan Bakan Dönmez, arz güvenliği üzerinde durduklarını belirtti.

Kesintisiz, kaliteli ve ekonomik enerji ürünlerinin tüketiciye ulaştırılması için son zamanlarda birçok yatırım yaptıklarını ifade eden Fatih Dönmez, Türkiye’nin enerji kaynakları açısından kendisine yeten bir ülke olmadığını, bir sanayi kuruluşunun bir saatlik elektrik kesintisinde tüm üretiminin durduğunu ve kalite sorunları yaşadığını ifade etti.

Son yıllarda yerli ve yenilenebilir kaynakların enerjideki payının artırılması üzerinde durulduğunu söyledi.

Yerli ve yenilebilir kaynakların toplam üretim içindeki payının atmosferik koşullara bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, an itibarıyla elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payının %50 civarında olduğunu, kurulu güç açısından ise %58,59’lara denk geldiğini dile getirdi. TürkAkım ve TANAP projeleri hakkında da bilgi veren Dönmez, yapılan yatırımlar sayesinde günlük doğal gaz arz kapasitesinin 303 milyon metreküpe çıktığını belirterek, %20 yedeğe sahip olduğumuzu sözlerine ekledi.

Antalya açıklarında sondaja başlayan Fatih gemisinin ardından, onun kardeşinin de yakın zamanda geleceğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda Fatih sondaj gemimizin Antalya açıklarında çalışmaya başladığını söyleyen Bakan Dönmez, aynı teknik özelliklere sahip yeni bir geminin de Aralık ayı içerisinde sularımıza ineceğinin müjdesini verdi. Doğu Akdeniz’de sismik çalışmalarımızın 7-8 yıldır devam ettiğini, bu çalışmalar doğrultusunda hangi alanda daha fazla hidrokarbon rezervi çıkar bunu tespit edeceklerini söyledi.

Fatih gemisi ile önümüzdeki 3-4 aylık dönemde deniz seviyesinden yaklaşık 5 bin 500 metre kadar aşağı ineceklerini, diğer sismik çalışmalarda da erkenden havlu atmayacaklarını ve bulana kadar çalışmaları sürdüreceklerini dile getirdi. Dünyada benzer özelliklere sahip 5-6 tane gemi olduğunu ve şu anda bunlardan bir tanesinin bizim elimizde olduğunu ifade eden Bakan Dönmez, hem karada hem denizde ne varsa bulacaklarını ve çalışmalarını tüm hızıyla sürdüreceklerini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum