Yatırım yapmaya başla!

İkinci El Otomotiv Online Pazarı 2019’un 11 Ayında Satışlarını %8,2 Artırdı

2019'un 11 aylık döneminde Türkiye'nin ikinci el otomotiv online pazarı satışlarını geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %8,2 oranında artırdı.
İkinci El Otomotiv Online Pazarı 2019’un 11 Ayında Satışlarını %8,2 Artırdı

Türkiye’de sıfır araç stoklarında meydana gelen düşüş, vatandaşların ikinci el otomotiv piyasasına olan ilgisini artırdı. Artan talepler doğrultusunda ikinci el otomobil fiyatlarının neredeyse sıfır araçlar kadar pahalandığı görüldü. Fakat yüksek fiyatlara rağmen Türkiye 2019 yılının ilk 11 ayı boyunca ikinci el otomotiv pazarından satın alım faaliyetlerini artırdı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre Türkiye’de ikinci el otomotiv online pazarından 11 ay içinde 1 milyon 595 bin 64 adet satış gerçekleştirildi. Bu rakam 2018 yılının aynı dönemine kıyasla satışlarda %8,2 artış olduğunu gösterdi.

Satışlar Yıllık Bazda Arttıİkinci el pazarında görülen bu artışla birlikte Türkiye’de sıfır otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı bu yılın 11 ayında yıllık bazda %28 daraldı. Kasım’da ikinci el otomotiv online pazarı 164 bin 219 adet satışa imza attı. Bu rakam 2018’in Kasım ayına kıyasla %36 artışa tekabül ederken, bir önceki ay olan Ekim’e kıyasla %1 artış kaydedildi.

Veriler, bu yıl Kasım’da satılmak üzere ilana çıkan araç sayısında Ekim’e kıyasla %2 artış olduğunu ortaya koydu. Buna karşın ilanı çıkan veya satılan araç sayısında herhangi bir değişime rastlanmadı. Söz konusu dönemde ikinci el online otomotiv pazarında araç bulunurluğunda da belirgin bir değişim gözlenmedi. Fiyat trendi de segmentten bağımsız olmak üzere %2 yükseldi.

İlandan kaldırılan araçların satılmış olarak kabul edildiği genellemesi baz alındığında, Kasım’da Türkiye’de ikinci el online pazarında ilana çıkan araçların %94’ünün satıldığı bilgisine ulaşıldı. İkinci el online pazarı satışları 11 ay içinde en fazla Mart’ta 166 bin 76 satışa imza atarken, en az satış rakamı ise 122 bin 631 adet ile Haziran’da kaydedildi.

Yılın 11 aylık döneminde en fazla fiyat artışı tespit edilen ürün grubu %18,5 ile C-Sedan oldu. En düşük fiyat artışı ise %5,8 ile E segmentinde kaydedildi.

Fiyatı En Fazla Artan C-Sedan OlduKasım’da bir önceki aya göre ikinci ol online pazarındaki araç fiyatlarında ortalama %2,1’lik artış olduğu görüldü. 2019 Ocak-Kasım’da ikinci el online otomotiv pazarı satışlarında binek araçların payı %73 gibi yüksek bir oranda ölçüldü. Buna karşın hafif ticari araçların payı ise %27 oldu.

Bu dönemde en fazla satışı yapılan araç grubu %48,’lik pay ile C segmentindekiler oldu. %26,5 ile B segmentliler ikinci sırada yer alırken, %16,8 ile de D segmentliler sıralamadaki yerini aldı. Lüks araç grubuna giren E ve F segmentlilerin payı ise %7,3 seviyesinde ölçüldü.

İkinci el online otomotiv pazarında yalnızca Kasım’da en fazla satılan araç türü %48,9 ile C segmentli araçlar oldu. Satışı gerçekleştirilen araçlarda bineklerin payı %75,4’e işaret ederken, hafif ticari araçların payı ise %24,6 oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum