Yatırım yapmaya başla!

2. El Otomobil Fiyatları Artan Taleple Sıfır Araçlara Yaklaştı

Sıfır araç stoklarının erimesi ikinci ele olan ilgiyi artırırken, %60’a varan fiyat artışı ile sıfır km araçlarla neredeyse aynı seviyeye ulaştı.
2. El Otomobil Fiyatları Artan Taleple Sıfır Araçlara Yaklaştı

Geçen yılın yarısında başlayan kur ataklarının ardından otomobil satışlarında ciddi oranda düşüş görülmüştü. Ancak Merkez Bankası’nın son beş toplantıda art arda faiz indirimine gitmesi hem döviz kurlarını düşürdü hem de bankaların taşıt kredilerinde faiz oranlarını indirmesini sağladı.

Faiz indirimlerine bir de markaların kampanyaları eklenince sıfır kilometre ve ikinci el otomobil satışlarında patlama oldu. Ancak Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından açıklanan veriler yılın Ocak – Kasım ayları arasında Türkiye’deki otomotiv üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre %7, otomobil üretiminin ise %6 düştüğünü ortaya koydu.

Bu azalma ile birlikte söz konusu dönemde Türkiye’deki toplam otomobil üretimi 887.651 olarak açıklandı. Artan talep stok sıkıntısını gündeme getirirken ikinci el otomobil fiyatları sıfır araçların fiyatlarına yaklaştı.

Faiz indirimi ve markaların uyguladığı kampanyalar otomobil satışlarını artırırken, sıfır araç bulamayanlar ikinci ele yöneldi.

İkinci El Otomobil Rekor SatışEylül ayında 700.000 adet ikinci el otomobil satışı gerçekleşirken bu sayı tüm zamanların en yükseği olarak kaydedildi. Ardından Ekim’de 800.000 ile yeni rekor kırıldı. Sektör temsilcileri bu gelişmelerle birlikte 2019 yılını 7 milyon adetlik satış ile kapatacaklarını düşünüyor.

Artan talep sıfır araçların stoklarının erimesine sebep olurken, ikinci ele yönelimin başlaması fiyatların da yükselmesini sağladı. Bu doğrultuda yılın ilk 11 ayında ikinci el otomobil fiyatlarında ortalama %20 artış gerçekleşti. Ancak bu artış oranı bazı modellerde %60’a çıkarken fiyatların neredeyse sıfır araçlarınkiyle aynı olduğu dikkat çekti.

Garenta ve İkinciyeni Genel Müdürü Emre Ayyıldız, sektörün yıla kötü başladığını ve %50’ye yakın daralma gördüklerini, ancak Eylül ayından itibaren sert yükselişlerin yaşandığını belirtti. Eylül ayında hafif ticari ve otomobil pazarının yıllık bazda %30 arttığını, bu artışta Temmuz ayında başlayan faiz indirimlerinin etkisi olduğunu belirtti.

2019’un ilk 10 ayında 5,8 milyon satışa ulaştıklarını belirten Ayyıldız, sadece son iki ayda 1,2 milyonun üzerinde satış gerçekleştiğini belirtti. İkinci el fiyatlarının Ekim’de %18, Kasım’da %4, Aralık’ın ilk iki haftasında ise %2 artış gösterdiğini açıkladı. Ortalamaya vurulduğunda yıllık bazda %25 artışın gerçekleştiğini belirten Ayyıldız, sıfır araçlarda bu oranın %16 olduğuna dikkat çekti.

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, ikinci el fiyatlarında anormal artışın suni olarak da gerçekleştiğini söyledi.

İkinci El Otomobil FiyatlarıÖzellikle son aylarda ikinci el fiyatlarında artışın daha net olduğunu belirten Yalçın, bunların bazı araçlarda %60’a kadar ulaştığını söyledi. Neredeyse sıfır araç ile aynı fiyata gelen ikinci eldeki artışın biraz da suni olarak yükseldiğini belirtti. Son iki aydır bazı bayilerde sıfır araç bulunmadığını, bunun da ikinci el fiyatlarını yükselttiğini sözlerine ekledi.

“Sıfır araç fiyatlarının çok yükselmesi nedeniyle uzun dönem filo kiralama şirketleri filolarını yenilemek için sıfır km araç almadı. Bunun yerine kiradan dönen araçlarını piyasaya 2.el olarak satmayıp tekrar kiraya verip kiralama operasyonlarına devam etti.” şeklinde açıklamada bulundu. Minoto CEO’su Ferhat Albayrak ise fiyatlardaki sert artışın pazarı sıkıştıracağını, sektöre başlayan arz sorununun daha da artacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum