Yatırım yapmaya başla!

Kusurlu İkinci El Ferrari Satışına 5.8 Milyon $’lık Ceza!

Kusurlu İkinci El Ferrari Satışına 5.8 Milyon $’lık Ceza!

Bir dolandırıcılık davasında sonucun ceza rakamı herkesi şaşırttı. Araç satışları sonrasında açılan tazminat davalarını genelde sıfır araçlarda görürdük. Nedeni ise satış yapan şirketin, bazı nedenlerden dolayı ya arabanın dış kısmında işlem yapması ya da arızalı gelen aracın motorunu değiştirmesi. Bu dediklerimize birçok kriter ekleyebiliriz. Hiç bir şekilde sıfır olarak satılan bir araçta değiştirme veya farklı işlem olamayacağından dava açma hakkınız vardır.

Ancak ABD’de geçen bir dava ve sonucu kafamızda soru işareti belirmesine neden oldu. Hamid Adeli adlı kişi 2007 model olarak aldığı Ferrari F430 modelinde çok kısa sürede çıkan arızasından dolayı aldığı Mercedes-Benz bayisine dava açmış. İşte haberin detayları…

Adeli’nin 2016 yılında satın aldığı Ferrari F430 modeli garantili satılmasına karşı hatalı çıkmış.

Konuya girmeden önce Mercedes-Benz bayisinin aracı garantili ikinci el olarak sattığı söyleniyor. Davacı olan kişi, İnternette gezinti sırasında Mercedes Arkansas bayisinde F430’u görmüş. İletişime geçen Ferrari sahibi, müşteri temsilcileriyle yaptığı konuşmada spor modelden övgüyle bahsettmişler. Ve hiç bir kusurunun olmadığını aktarmışlar.

Sorunlar tam da araç teslimatından sonra başlamış. Sürücü kısa bir süre sonra aracın içerisinde farklı bir gaz kokusu olduğunu farketmiş. Acilen F430’unu tamirciye götüren Adele’ye sorunun egzoz manifoldunun gaz sızdırmasından kaynaklı olduğu söylenmiş. Mercedes bayisine gidip sorun anlatıldığında “10 yaşındaki bir otomobil için abartılmayacak sorun” olarak karşılık alınmış.

Mercedes bayisi satış sonrasında araç sorumluluğunun yeni sahibine ait olduğu savunmasını yapmış.

Tepkiden memnun olmayan Ferrari sahibi garanti, ihlal ve tüketici koruma yasalarının ihlali nedeniyle bayiliğe dava açmış. 90.000 dolara alınan Ferrari’ye sanırız önceden yeni bir debriyaj ve yakıt sensörü takıldığı tespit edilmiş.

Mahkeme sonucuna bakıldığında “insafsızlık” olarak nitelendirilen bir karar ortaya koyulmuş. Jüri, tazminat davasında Arkansas Mercedes’in 6.835 $ – 13.366 $ ve en son 5.8 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermiş. Bir otomobil için tehlike arz etmeyen manifold arızasından çıkan sonuç tüm dünyayı şaşırtmış durumda.

Vicdani olarak böyle bir şeyin kabul edilemeyeceğini söyleyen kişilerin dışında bayi, cezanın 27.340 dolara indirmeye çalışacak. Kesin sonucu şu anda kimse kestiremiyor. Ve piyasa değeri 100 ile 140 bin dolar olan spor otomobilin 5.8 milyon dolarlık cezası için neler gerekçe gösterildiği de muamma! Konu hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum