Yatırım yapmaya başla!

İkinci El Cep Telefonlarının Tüm Geçmişi Kayıt Altında Tutulacak

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, ikinci el telefonlar için tramer benzeri bir kayıt sisteminin geleceğini söyledi.
İkinci El Cep Telefonlarının Tüm Geçmişi Kayıt Altında Tutulacak

Mobil cihazlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca kişi tarafından kullanılan başlıca ürünlerden biri haline geldi. Rakamlar her geçen gün akıllı telefon satışlarının hızla arttığını gösteriyor. Kullanıcılar sıfır telefon aldığı gibi pek çok kişi ise maddi durumu ya da tercihi nedeniyle ikinci el akıllı telefon satın alıyor.

Özellikle son dönemde dolar kurundaki artış ve ek vergiler ile beraber kullanıcıların ikinci el telefonlara olan ilgisi daha da arttı. İkinci el cihazların geçmişi ise kullanıcılar için merak konusu bir durum haline geliyor. Telefonların daha önce daha önce servis aşamasında başında geçenler bir sır perdesi olmakta.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, ikinci el telefon almayı düşünenleri yakından ilgilendirecek açıklamalarda bulundu. Turnacı, ikinci el telefonda yeni bir dönem başlayacağını ve otomobillerde olduğu gibi tramer benzeri bir kayıt sistemi oluşturduklarını söyledi.

İkinci El Telefon için Yeni Kayıt Sistemi

İkinci El Telefon için Yeni Kayıt Sistemi

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, ikinci el telefonlara yönelik getirecekleri yeni uygulama ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yeni kayıt sistemi ile ilgili bilgilendirmede bulunan Turnacı, “Geliştirme aşamasında olan mobil uygulama ile ikinci el telefonlarında yeni bir dönemi başlatacağız. Kullanıcılar ikinci el telefon alırken kaçıncı el olduğunu öğrenebilecek, hangi parçalarının değiştiğini görecek.

Garanti durumundan tutun da IMEI numarasına kadar telefon hakkında bütün bilgilere ulaşabilecek. Satmak istediği telefonundaki bilgilerde kalıcı olarak silinebilecek. Uygulamamızı yakın zamanda kullanıcıların hizmetine sunacağız. Ayrıca ikinci el telefonların garantili olarak satılması için Maliye ve Ticaret Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor” açıklamasını yaptı.

İkinci El Telefonlar İhraç Edilecek

İkinci El Telefonlar İhraç Edilecek

Başkan Turnacı ikinci el telefonları dış ülkelere pazarlayabileceklerini belirterek, “Şu an ikinci el telefonlarda yenileme oranı yüzde 12 civarında. Bun oranı yükselterek üçüncü dünya ülkelerine ihraç edebiliriz. Bu konuda çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

Akıllı telefon pazarının en büyük problemlerinden birisinin klonlama olduğunu söyleyen Turnacı, “Türkiye’nin bu sebepten dolayı yılda 3 milyar TL kaybı olduğunu ifade etti. IMEI klonlamasına yönelik daha katı yaptırımlar uygulanması gerektiğini belirterek, “Bunların yüzde 90’ı lehte sonuçlanıyor. Bu ayıbı sona erdirmememiz gerekiyor. Mağduriyetin giderilmesi için Mernis sistemine geçilmeli. IMEI klonlanmasına yönelik olarak ağır cezalar uygulanmalı.

Böylece mağduriyetler yüzde 99 sona erecektir” dedi. Ayrıca sicil affı talebinde bulunan Turnacı, “İşletmelerin yüzde 60’ı artık yatırım yapmak istemiyor. Sahte belge gelecek ya da ceza yiyeceğiz diye korkuyor” açıklamasında bulundu.

Ülkemizde akıllı telefon pazarının son yıllardaki durumu hakkında BTK verileri ışığında değerlendirme yapan MOBİSAD Başkanı Turnacı, “Sektörde önemli bir paya sahip olan internet servis sağlayıcı gelirleri, BTK verilerine göre, 2017’de yaklaşık 7 milyar TL olarak gerçekleşti. 2019 birinci çeyrek itibarıyla yaklaşık 125 dolayında işletmecinin aktif olarak hizmet verdiği görülüyor.

İnternet servis sağlayıcılığı hizmeti sunan işletmelerin 2018 gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 14,1’lik artışla 8 milyar TL seviyesine ulaştı. Hızla büyüyen bir sektör olan mobil iletişimin önemi her geçen gün artıyor. Nüfusumuzun yüzde 77’sinin akıllı telefona sahip olduğu bir zamanda mobil iletişim sektörünün önemi ve ekonomiye katkıları göz ardı edilemez bir noktaya ulaştı. Sektörümüz 170 bin doğrudan, 800 bin dolaylı istihdam sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum