Yatırım yapmaya başla!

İkinci El Araç Satışlarında Yapılan Yenilikler Neler?

İkinci el satışlarında artık yeni bir döneme giriliyor. MASFED'in başlattığı çalışmalarla ikinci el satışları ve bu satışları yapabilecek kişilere sınırlama getiriliyor. İkinci el otomobil satış kurallarında bakalım ne gibi değişikliğe gidilmiş?
İkinci El Araç Satışlarında Yapılan Yenilikler Neler?

İkinci el motorlu kara taşıtları alım satım işlemlerinde artık yeni döneme giriliyor. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu MASFED‘in yaptığı değişim bir çok kişinin canını sıkabilir. Çünkü yeni düzenleme ile araç satışı yapabilecek kişiler sınırlandırılıyor. MASFED Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Baysan:” İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti’ne ilişkin düzenlemeyle bundan böyle yüz kızartıcı suçlardan hüküm giyen kimseler motorlu otomobil alım satım işini yapamayacak.” şeklinde açıkladı. Bundan sonra hüküm giymiş insanlar alım satım yapamayacak mı? İkinci el araç satışları kim tarafından yapılacak? Bu soruların cevabı haberimizin detayında..

İşte İkinci El Satışlarında Yeni Yasal Düzenleme:

Yeni Uygulama ile Tüketicilerin Mağdur Olması Engellenecek

Yeni Uygula ile Tüketicilerin Mağdur Olması EngellenecekYeni yasal düzenleme ile beraberinde farklı kurallarıda getirmiş oluyor. Yalçın Baysan’ın yaptığı açıklamada “Tüketicilerin mağdur olmamaları için satış öncesi ekspertiz raporu düzenlemesi zorunlu olacak.” dedi. Uzun zamandır üzerinde çalışılan yeni dönem araç satışı kuralları böylelikle TBMM‘ye sunulmuş oldu.

50 Bin TL’ye Kadar Alabileceğiniz En İyi 4X4 SUV Modelleri için Tıklayın.

Bu uygulamam temel sebeb olarak, yıllık 6 milyon olan ikinci el araç satışının 5 milyonluk kısmının yasadışı yollardan yapıldığının tespiti üzerine düzenlenmiştir. Kayıt dışı satışların ülke ekonomisine zarar verdiği yönünde açıklamalar yapan Baysan, ayrıca ikinci el araç galerisi sahiplerinin de korunmuş olduğunu söyledi. Kayıt dışı satışların, her sene olan ve 2017 ilk çeyrek sıfır araç satışlarının da etkilendiği söylendi.

Yüz Kızartıcı Suç İşleyenler İşlem Yapamayacak!

Yüz Kızartıcı Suç İşleyenler İşlem Yapamayacak!Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi‘nin de desteği ile yetki belgesi konusu Cumhurbaşkanı’na iletilmiş ve talimatıyla çalışmalara başlanmış olduğu bildirildi. Ekspertiz raporunun dışında yetki belgesine sahip olmayan kişilerinde araç satışları kabul edilmeyecek. Ancak bu yetki belgesinin alınabilmesi için yüz kızartıcı suç işlememiş olması ve hüküm giymemiş olması şartı getirildi. Baktığımız zaman eski ve yeni model arabaların satışları büyük oranda kontrol altına alınacaktır.

İkinci El Yetki Belgesi için Her İlde Kurslar Verilecek

İkinci El Yetki Belgesi için Her İlde Kurslar VerilecekYetki belgesi almadan önce bu sektörde faaliyet gösteren esnaflar belli bir eğitimden geçmesi gerekecek. Bu konu hakkında da açıklama yapan Baysan “Gerçekten bu işi yapabilecek, başarabilecek kişiler bu belgeye sahip olacak. Bu sektörün bu zamana kadar ismi yoktu. Bundan sonra bu işi yapan esnafın saygınlık ve kariyer kazanacağını düşünüyorum.” yönünde açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir: Tesla Motors Binlerce Aracını Neden Geri Çağırıyor?

Özetleyecek olursak; ikinci el satışları artık belli bir prosedür çerçevesinde yapılacak. Özellikle ayak üstü satışların önüne geçilerek müşteri mağduriyeti bitirilecektir. Bundan sonra kazalı arabayı kazasız diye satanlar, perte çıkmış araçları trafikte gösterenler ve usulsüz işlemler yapanlar tamamen yok edilecek.

Bana göre gayet net ve olması gereken bir düzenleme olmuş. Araç satışları artık eğitimli bir esnaf tarafından yapılacak olması yukarıda bahsettiğimiz tüm usulsüzlükleri ortadan kaldıracaktır. Peki sizlerin bu yeni yasal düzenleme ile ilgili düşünceleriniz nedir?

 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum