Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araç Pazarında Fiyatlar Yeniden Yükseliş Trendinde

Geçen yıl ikinci el araç pazarında oluşan haksız fiyat artışları seçim döneminde yeniden kendini gösterdi. Sektör kaynakları, fiyat artış trendinin geri geldiğini aktardı.
İkinci El Araç Pazarında Fiyatlar Yeniden Yükseliş Trendinde
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın göreve geldiği ilk gün otomotiv pazarında oluşan köpüğü kaldırma ve fiyatları düzene sokma sözü seçim gündemine kadar hayat bulsa da döviz hareketliliği ve zam korkusu yine sektörde işleri arapsaçına çevirdi.

Sıfır araçlara gelen zamların alım gücünü zorlaması alıcıları ikinci el pazarına itti. Bu kez de ikinci el pazarındaki durgunluk yerini zam beklentilerine bıraktı.

Otomotiv veri şirketleri VavaCars ve Cardata yöneticileri, ikinci el pazarında fiyatların yükseliş trendine girdiği bilgisini paylaştı.

Hürriyet’ten Taylan Özgür Dil’e konuşan Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın, geçen yıl ikinci el araç fiyatlarındaki düşüşlerin Ocak 2024’e kadar ortalama yüzde 25 ila yüzde 30’lara ulaştığını hatırlattı.

Cardata CEO’su, “İkinci elde yaşanan 7 aylık dönem fiyatların normale dönmesi ve piyasadaki spekülatif balonun sönmesi olarak yorumlanabilir. Aynı dönemde ilan sayılarına bakıldığında ise yaklaşık 550 bin adetten 850 bine çıkarak yaklaşık yüzde 54’lük bir artış yaşanmıştır. Bu artış, piyasadaki araç arzının önemli ölçüde arttığını ve alıcıların daha geniş bir seçenek yelpazesine sahip olduğunu gösterir” dedi.

GCM Yatırım Banner

VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli ise satış ve ilan fiyatlarındaki farkın giderek azaldığını söyleyerek, “Enflasyon ve kurdaki değişimlerin de etkisiyle ikinci el araç fiyatlarında artış yaşandı” dedi.

Gelinen noktada ikinci el pazarında araçların değerinin yükselme trendine girdiğini belirterek, “Geçen yıl ağustos ayından kasım ayına kadar düşüş gösteren ikinci el araç fiyatları, 2024 yılı şubat ayına kadarki süreçte yükselme grafiği çizerek Şubat 2024’te yüzde 3’lük bir artış gösterdi” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.