Yatırım yapmaya başla!

İkinci El Akıllı Telefon Satışları 2019’da 206 Milyon Rakamını Aştı

IDC tarafından yapılan araştırma 2019’da 206 milyondan fazla akıllı telefon satışı yapıldığını gösteriyor.
İkinci El Akıllı Telefon Satışları 2019’da 206 Milyon Rakamını Aştı

Mobil cihazlar son yıllarda hemen herkes tarafından kullanılan başlıca ürünler haline geldi. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri birbirinden iddialı akıllı telefonlar ile pazarda rekabet ediyor. Apple, Huawei, Samsung, Xiaomi gibi başlıca devler her yıl milyonları bulunan sevkiyatlar gerçekleştiriyor. Telefonlar her ne kadar ilk elden mağazalar aracılığı ile satılıyor olsa da pek çok kişi de tercihini ikinci el cihazlardan yana kullanıyor. Bu sayede telefonlar daha ucuza temin edilebiliyor.

Akıllı telefon satışlarının genel tablosuna bakıldığında her yıl artış yaşanıyor. Bu artış ikinci el mobil cihazlarda da kendisini gösteriyor. Araştırma şirketi IDC tarafından hazırlanan son rapor ikinci el telefonların geçtiğimiz yıl boyunca ulaştığı satış rakamını gözler önüne serdi. Rapora göre ikinci el akıllı telefon sevkiyatları 2019’da 206 milyona kadar ulaştı. Bu rakam geçtiğimiz yıllara nazaran büyümenin sürdüğünü gösteriyor.

İkinci El Akıllı Telefonlara Yoğun İlgi

İkinci El Akıllı Telefonlara Yoğun İlgi

İkinci el akıllı telefon satışlarına yönelik olarak yapılan araştırma halihazırda kullanılan ve üreticiler tarafından yenileme sürecine alınmış akıllı telefonları kapsıyor. Bu sayı geçtiğimiz yıl dünya çapınca 175,8 milyon olarak saptanmıştı. 2019 yılında ikinci el telefon satışının 206 milyona ulaşması ile beraber bir önceki yıla göre yüzde 17,6 oranında bir büyüme gerçekleşmiş oldu. IDC tarafından yapılan açıklamada bu büyümenin önümüzdeki günlerde artarak devam edeceğine dikkat çekiliyor.

Tahminlere göre 2023 yılında 332,9 milyon ikinci el mobil cihaz satışının gerçekleşmesi bekleniyor. IDC adına açıklamalarda bulunan bir yetkili, “Akıllı telefon pazarı dünyanın tüm bölgelerinde yavaşlamıyor ancak yeni cihazların satışlarına dair büyümenin minimum olmasını bekliyoruz.” diye konuştu. Kullanıcıların ilgisinin ikinci ele yönelmesinde başlıca sebep hiç şüphesiz daha uygun fiyata sahip olmaları. Bu telefonların yeni modellere nazaran bireysel ve kurulsal tüketiciler için daha hesaplı olduğuna dikkat çekiliyor.

IDC’nin raporunda ayrıca önümüzdeki yıllarda 5G’nin de hızla yaygınlaşacağı tahminine yer veriliyor. Dünyanın farklı ülkelerinde 5G ağının kullanım alanının artması beklenirken bunun telefon satışlarına da yansıyacağı ifade ediliyor. Yeni nesil internet altyapısının gelmesi ile beraber insanların bu desteğe sahip telefonlara olan ilgisinin artacağı ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum