Yatırım yapmaya başla!

İkinci Doha Toplantısı Sonuçlandı!

İkinci Doha Toplantısı Sonuçlandı!

Geçtiğimiz gün ikincisi düzenlenen Doha toplantısı sonuçlandı. Piyasaların merakla beklediği Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) ve Rusya arasında petrol fiyatlarına istikrarı getirmek adına gerçekleşen toplantı beklentileri karşılayamadı. Hatırlanacağı üzere taraflar ilk olarak 16 Şubat tarihinde yine Katar’ın başkenti olan Doha’da toplanmışlardı. Taraflar bu toplantıda petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararı almışlardı. Doha’da gerçekleşen ilk toplantının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Ancak ilerleyen günlerde taraflar arasında oluşan güvensizlik ortamından kaynaklı olarak anlaşma bozulmuş ve fiyatlar üzerindeki volatilite hız kesmeden devam etmişti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından OPEC ve Rusya dün yeniden Doha’da bir araya geldi…

Dünya üzerindeki petrol üretiminin yaklaşık olarak yarısını karşılama gücüne sahip olan toplamda 16 ülke dün istikrar temelli olarak aynı masaya oturdu. Piyasaların beklentisi tarafların üretimi yeniden belli bir seviyede donduracağı yönündeydi. Ancak piyasaların beklentisi karşılanmadı ve taraflar yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle üretimi dondurma kararı almadılar. Toplantıyla ilgili kaynaklardan edinilen bilgiye göre, taraflar arasındaki tartışmanın temelini İran oluşturmakta. Bilindiği üzere İran, Doha’daki toplantıya katılmama kararı almıştı. Taraflar arasındaki algı, İran’ın üretimi tırmandıracağı ve OPEC ülkelerini de zora sokacağı yönünde oldu. Yaşanan bu gelişmeler sonrası taraflar üretimi dondurmama kararı aldılar. Yaşanan bu gelişmenin ardından vadeli petrol kontratları ise haftanın ilk işlem gününde oldukça sert düşüşler yaşadı.

“Petrol piyasasında satış dalgası yolda!”

Columbia Üniversitesi’nde küresel enerji politikası merkezi direktörü ve Beyaz Saray eski yetkilisi Jason Bordoff, geçtiğimiz gün gerçekleşen Doha görüşmeleriyle ilgili olarak görüş bildirdi. Bordoff yaptığı değerlendirmede, Doha öncesi piyasa beklentilerinin üretimin dondurulacağı yönünde olduğun; ancak alınan kararın tatmin edici olmadığını söyledi. Taraflar arasında yaşanan gerginlik ortamının neticesinde anlaşmazlık ortamının oluştuğunu belirten Bordoff, petrol piyasasının sert bir satış dalgasına gireceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum